Deniz Salyası Aslında Ne? MARMARA ÖLÜYOR!

77 000 görünümler 178 B

Günlerdir, aylardır, hatta hafızanız kuvvetliyse yıllardır duyuyoruz onun hakkında bir şeyler. Özellikle Marmara’da görülen deniz salyası, yani müsilaj, son zamanlarda bir örümcek ağı gibi sardı Marmara Denizi’nin her yanını.

Dışarıdan gözle görülür tarafı bile yeterince vahim dursa da asıl tehlike suyun altında. Örümcek ağı dedik ama onu öyle bir parmak hareketiyle bozmak kolay. Bu öyle değil işte. Denizin altına kadar örülen, su içindeki oksijeni bile yok eden zehirli bir ağ bu.

İnsanımızın göz görmeyince gönül katlanır diye kendi elleriyle örülmesine yardım ettiği müsilaj ağı, bugün Marmara Denizi’nin ölüm fermanını yazıyor. Geri dönüş neredeyse imkansız denecek seviyede. Trakya kıyılarından Bursa Gemlik’e, İzmit Körfezi’nden İstanbul’un eşsiz boğazına kadar her yerde varlar artık.

Küçükken görmedik, yılanın başını ezmedik. Zaten büyümez, sorun olmaz diye düşünerek katlanan gönlümüzün gözleri kapalı olsa da, artık bu sorun gün gibi ortada. Görmemek için havaya filan bakmak gerek yani. Ki onda da yayılan koku yüzünden yine kayacak gözlerimiz denize doğru. İşte o an göreceğiz yani eserimizi.

Peki nasıl oldu bu iş? Bir anda hoop diye ortaya çıkıp koronavirüs gibi yayıldı mı Marmara’nın serin sularında? Neden başladıııı, nasıl biter? Bakalım bu deniz salyası aslında neymiş?

Video Görsel Kaynak: BBC News Türkçe TRnet Kanalı ve Prof. Dr. Mustafa Sarı

ViBio Tivi TRnet kanalını yakından takip etmek için abone ol, ilk izleyenlerden olmak için zile 🔔 tıklamayı unutma😉
📍 trnet.info/crone/sJO.html...

ViBio’yu sosyal medya hesaplarından takip ederek gelişmelerden haberdar ol 👇🏻
🔸Instagram: @officialvibio
🔹Facebook: @vibiotv
🔸Twitter: @vibiotv
📧 iletişim: contact@envamedya.com

YORUMLAR

 1. mehmet azman
  mehmet azman
  13 dakika önce

  Akdeniz ve karadenizden geçen bütün uluslar arasi gemiler pis sintine atiklarini sadece burada denize basıyorlar çünkü kimse bu durumu umursamıyor ne yazikki... diğer ülkelerde gemiden denize bir damla yağ kaçağı olduğunda bile milyarlarca ceza ile sonuçlanıyor hatta gemiyi bile bağlayabiliyorlar bizim denizimizde en az bu kadar değerli olmali .. yasalarla ve denetlemelerle bu mümkün zararin neresinden dönülürse kardır...

 2. Halil Çekiç
  Halil Çekiç
  Saatler önce

  Deniz salyasinin insan kirliligiyle ilgisi olduğuna dair herhangi bir kaynağınız var mı? 1700 lerin başında sanayilesme henüz baslamamisti bildiğiniz üzere.İlgisi olsa o dönemde görülmezdi.Ayrica ilk görüleceği yer de Manş denizi olurdu Adriyatik değil

 3. Yücel durmaz
  Yücel durmaz
  Saatler önce

  Atık su parası ikiye çıkarılmalı Atık su içilebilir hale geldikten sonra denize bırakılmalı Bu vahşete son verilmeli Kanalizasyon ayrı Yağmur suyu ayrılmalı Viyana bu konuda çok çaba harcadı tunaya temiz su akıyor

 4. Aygul Yuksel
  Aygul Yuksel
  Saatler önce

  Asıl eserleri denizin alt tarafı 😒 Doğayla savaşımızı kazanırsak ,kaybedicez. Çünkü doğa biz yokken var olabilir. Ama doğa yok olursa bizde yok oluruz.

 5. E N
  E N
  2 saatler önce

  Mavi vatan dıyoruz milyonlarca para harcayıp mavi vatanı koruyup savunuyoruz ama sanki de Marmara denizini maviden beyaza döndürdük ve hale daha Rum’un malı gibi pislik yaptık .

 6. Rahmetlinin torunu
  Rahmetlinin torunu
  3 saatler önce

  Zamanında rusların marmara’da keyif yapmasının karşısını alan şehitler şimdi o fabrikatörlere falan hakklarını helal ediyorlarmı acaba

 7. Onur Kazım Altun
  Onur Kazım Altun
  3 saatler önce

  Şuan popüler diye yapılmış bir video verilen bilgilerin yüzde sekseni yanlış alanında uzmanları dinlemiş arkadaşlar hak vereceklerdir. Marmara zaten ölmesi kaçınılmaz bir deniz biz içine edip aşırı hızlandırdık.

 8. casım karaca
  casım karaca
  3 saatler önce

  Dünyanin en büyük su arıtma tesisini açmama töreninden ve bu töreni yapken ağaçların yaprakları tarafından çılgınca alkışlanan kişiden bahsetmemişsiniz.Istanbulun böyle bir tesise ihtiyacının olmadığını üzerine basa basa söyleyen işbilmezden bahseden yok

 9. İrem Bektaş
  İrem Bektaş
  3 saatler önce

  Her sene dört dörtlük olmaz illa olur bir sorun 2020 aklıma geldikçe şükür ediyorum

 10. Hakan İnan
  Hakan İnan
  3 saatler önce

  geri dönüşüm dediler bu bile geri dönüştü

 11. Serdar Cakmak
  Serdar Cakmak
  4 saatler önce

  Ekrem imamoğlu hemen istifa etmelidir

 12. Burhan Aydemir
  Burhan Aydemir
  9 saatler önce

  doğa dünya insanlık ölüp gidecek.. insanoğlu kendi kıyametini yasayacaktır...

 13. Erk Paşa
  Erk Paşa
  10 saatler önce

  Aga be polat alemdar oturuyordu denize bakiyordu artik çöp artiğna bakcak :(

 14. TLOTG
  TLOTG
  10 saatler önce

  Göç politikası, şehirleşme planı, ülke yatırımlarının her bir bölgeye istihdam oluşturacak şekilde dağıtılması. Ayy özür dilerim yaa... Bunlar gereksiz şeyler. Fatihin İstanbulu fethettiği yaştayız diye diye mahvettiniz İstanbulu. Aman abicim egeye dokunmayın. Buraları da kokutmayın, ırzına geçmeyin... İstanbula göç edin aziz halkım. Oranın taşı toprağı altın.

 15. Vahan Agopyan
  Vahan Agopyan
  11 saatler önce

  ALLAH BELANIZI VERSIN. KURANDA MI YAZIYOR YEDIGIN KABA SIC DIYE?

 16. Vahan Agopyan
  Vahan Agopyan
  11 saatler önce

  SIZIN SAHIP OLDUGUNUZ DA KURUTMADIGINIZ YOK ETMEDIGINIZ BIR GUZELLIK VAR MI? CAPULCULUKTA SAHTEKARLIKTA RANT TA HUKUKSUZLUK DA BIR NUMARAYIZ ANCAK. DUNYA YI TURKLER ELE GECIRSE BU DUNYANIN SONU OLUR.

 17. Ersel YILGIN
  Ersel YILGIN
  12 saatler önce

  Denize hayatım boyunca asla çöp atmadım. Kim attıysa hesabını verir.

 18. Muhammet SAĞLAM
  Muhammet SAĞLAM
  12 saatler önce

  Olay çok farklı her kafadan boş video cesaretiniz varsa gerçekleri anlatın anlatamazsınız çünkü herkes korkak.

 19. Özkartal Mehmet Tevfik
  Özkartal Mehmet Tevfik
  13 saatler önce

  BİR ZAMANLAR ANADOLUNUN HER KÖŞESİNDEN İSTANBULA AKIN EDEN LER. EVLERİNİZ DAHA HALA DEĞERLİYKEN GELDİĞİNİZ KÖYE ŞEHRE DÖNÜN. 10 YIL VERMİYORUM BİLE EVLERİNİZ BİR PUL BİLE ETMEYECEK. MARMARA ÖLDÜ. EL BİİRLİĞİ İLE ÖLDÜRDÜNÜZ. BİZ Mİ BAŞKA BİR YERDEN GELMEDİĞİMİZ İÇİN OLSA GEREK GİDECEK BAŞKA BİR YERİMİZ YOK. SİZLER GİBİ GÖÇ EDECEĞİZ. BİR YERLERE. BİR BATAKLIĞA DÖNÜŞECEK İSTANBULDA MASKE İLE DOLAŞMAYA BAŞLAYACAKSINIZ. KOKUDAN PENCERE DAHİ AÇAMAYACAKSINIZ. VE TÜM PİSLİĞİNİZİ BATAKLIĞA ATMAYA DEVAM EDECEKSİNİZ. İNSAN DEDİĞİN BÖYLE BİR YARATIK İŞTE. TERBİYE OLMAZ. DAHA BİN TANE PEYGAMBER DE GÖNDERSE YÜCE RABBİM YARATTIĞINA SAYGISI OLMAYAN ADI MÜMİN CAMİ VE MEZARLIK ARASINDA İSLAM ADINA FETVA VEREN ŞEYTANLAR OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ. BİR BAKIN KENDİNİZE HEYHAT. İSTANBULA GELDİNİZ. EVİNİZ TEMİZ OLSUN DİYEREK HALINIZI BALKONA ASIP TEMEİZLEDİNİZ. MASA ÖRTÜSÜ YATAK ÖRTÜNÜZÜ CAMI AÇARAK DIŞARI SİLKELEDİNİZ. DENİZ KENARINDA KEYYİF EDERKEN ÇEKİRDEK KABUKLARINI DENİZE ATTINIZ. MANGAL ARTIĞI KÜLÜ DENİZE DÖKTÜNÜZ. DENİZE İŞEDİNİZ. SIÇTINIZ. BRİ İNSANIN HATTA İNANÇLI BİR MÜSLÜMANIN YAPMAMASI GEREKEN NE VARSA YAPTINIZ. TEMİZLİK İMANDAN GELİR DİYEREK KENDİ TEMİZLİĞİNİZ ADNA DENİZİ, SOKAĞI, HATTA ÇEVRENİZİ PİSLETTİNİZ. BENDEN SİZE DOSTANE BİR TAVSİYE. MARMARA İLE HELALLEŞMEDEN SAKIN OLA SIRAT KÖPRÜSÜNE VARMAYIN. ALLAH BİLE AFFETMEYECEKTİR BU SUÇU İŞLEYENLERİ.. KABZIMALLAR DENİZE KASA KASA DÖKTÜĞÜNÜZ SEBZE MEYVELER VAR YA. İŞTE BU GÜN O DENİZ YÜZÜNÜZE TÜKÜRÜYOR. YIKIMCILAR DENİZE DÖKTÜĞÜNÜZ MOLOZLAR VAR YA BAK YÜZÜNÜZE TÜKÜRÜYOR. YUH ARKADAŞ NASIL BİR MİLLETMİŞİZ. İNSANLIK YAPAY GÖL YAPARAK YALANCI CENNETLER YARATIRKEN. CENABI HAKKIN LUTFU DÜNYA DA BİR EMSALİ DAHA OLMAYAN MARMARA DENİZİNİ EL BİRLİĞİ İLE YOK EDENLEREDİR SÖZÜM. İSTANBULU İMARA AÇAN SANAYİ KENTİ YAPAN POLİTİKACILARADIR SÖZÜM. ALLAH HEPİNİZİN BELASINI VERSİN. ÜÇ KURUŞLUK AKLINIZ İLE 16 MİLYONLUK BİR KÖY YARATTINIZ. HER KÖŞESİ CAMİ OLSA NE OLUR. ÇOK YAKINDA BİR MİLYON İNSAN BİLE KALMAYACAK BU ŞEHİRDE,. MARMARA VE ÇEVRESİNDE. YOK ETTİĞİNİZ BOSTANLAR, ORMANLAR, BAĞ BAHÇELER HESAP SORACAK HEPİNİZDEN. BETON İLE KAPLADIĞINIZ HER KASABA VE ŞEHİR KABUSUNUZ OLACAK. ÇÖKERTME DİYEREK MARMARANIN TAM OTASINA POMPALADIĞINIZ BİSLİĞİNİZ SİDİĞİNİZ İŞTE BÖYLE İNTİKAM ALACAK HERKESTEN. ÖYLE BEN MÜSLÜMANIM BEŞ VAKİT NAMAZIMDA NİYAZIMDAYIM DİYEREK KURTULAMAZSIN MARMARA İLE NASIL HELALLEŞİRSİNİZ BİMEM AMA HELALEŞMEDEN SAKIN HUZURA VARMAYIN AFFINIZ YOK ÇÜNKÜ. . BİLE BİLE LADES DİYENLR KENDİNİZİ KANDIRIRSINIZ ANCAK. NOKTA.

 20. Yakup Özmen
  Yakup Özmen
  14 saatler önce

  Sizde suyun üstünde görünce haber yapmaya başladınız.Nerdeydiniz daha önce.

 21. ALMANYADA BİR TÜRK
  ALMANYADA BİR TÜRK
  14 saatler önce

  Deniz Allah'ın Allah istediği gibi bela verir itatsiz insanlara

 22. Azime Yalçın
  Azime Yalçın
  14 saatler önce

  yıllardir kimyasal iceren dederjan sampuan dıs macunu yani evde herşeyim.bitkisel ürunler kullaniyorum geñç nesillerimize temiz bir dunya birakmak için çabaliyorm ama tek başima basaramayacağimi biliyorum yinede baya cevre doslarim oldu yola devam.herkes dögal yasam sitiline geri dönsün temiz bir dunua birakalim çocuklara yoksa çocuksuz bir dunya olacak bilin isterim çantamda her daim 2 poşetim olur yerlere asla çop atmam ama bu fabrika atikları gerçekten çok canimi sıkıyor

 23. KARANLIĞA KONUŞAN ADAM
  KARANLIĞA KONUŞAN ADAM
  14 saatler önce

  Yahu bukadar düşünecek ne gerek var denizi tokiye verin beton döksün...

 24. Billy Bob John
  Billy Bob John
  15 saatler önce

  Türkiye nüfusunun ve endüstrisinin büyük bölümü Marmara denizinin etrafında. Benim doğduğum yıl 1964, Türkiye'nin nüfusu 29 milyon, yani bugüne kıyasla 1/3. Üç kat daha fazla insan ve bunlara hizmet veren altyapı var, eskiden herşey belki bu yüzden daha güzeldi, yoksa daha çevreci olduğumzdan değil, o yıllarda'da izmarit, piknik ateşlerinden veya anız yakmalarından ormanlar katlediliyordu. Ama hiç olmazsa bugün saçlarınız uzun ve Walkman'daki kasetinizde Cem Karaca'dan bir tane parça var diye sizleri Balıkesir'de şehirlerarası otobüsünden indirip karakolda unutamıyacağınız bir hafta geçirmenize sebep olmuyor. Yıl 1980, benim gibi gençlerin cesetleri çöplerde veya gazete altlarında her gün bulunuyordu, annem ve babamın beni almaya geldiklerinde o gözlerindeki korkuyu unutamıyorum, saçlarımı kazıdılar, ne valizimi, ne ayakabılarımı ne'de gözlüklerimi geri alabildim, bir hafta içinde 10 yıl yaşlandım. Bu yüzden eskiden herşey daha güzeldi diyen gümüş tepsiden yemiş arkadaşlara katılmıyorum. Eskiden herşey büyük bir kepazelikti!

 25. Canan Ozden
  Canan Ozden
  15 saatler önce

  Aynen katılıyorum size çok haklısınız

 26. Sudenur Bozkurt
  Sudenur Bozkurt
  16 saatler önce

  20 yılın sonuçu

  1. Sudenur Bozkurt
   Sudenur Bozkurt
   15 saatler önce

   @Abdurrahman Şahin bende Türküm benim ne suçum var

  2. Abdurrahman Şahin
   Abdurrahman Şahin
   15 saatler önce

   Türk istilasının sonucu

 27. Elif Su Özel
  Elif Su Özel
  17 saatler önce

  Doğayla savaşı kazanirsak kaybederiz,bunlardan gelecek nesiller yararlanabilecek mi? 😢😢😢😢

 28. Selahattin u
  Selahattin u
  18 saatler önce

  Gercek aşağıda!!! Okuyun , üşenmeyin... Bakanlık tarafından özel izinle toplanan deniz patlıcanlarından geçtiğimiz yıl, ihracat ile 30 milyon dolar gelir edildi. 2020'de 2 bin 84 ton deniz patlıcanı toplandı. 2021 yılı için ise 2 bin 500 ton deniz patlıcanının avlanmasına izin verildi. Ekosistemin en önemli canlılarından olan deniz patlıcanlarının avı, yaşanan müsilaj sorununa karşın sürüyor. Geçen yıl Tarım ve Orman Bakanlığı’nın özel izniyle denizlerden 2 bin 84 ton deniz patlıcanı toplandı. 2021 yılı için ise 2 bin 500 ton deniz patlıcanının avlanmasına izin verildi. Bakanlığın paylaştığı verilere göre Çin ve Güney Kore başta üzere Uzak Doğu ülkelerine ihraç edilen deniz patlıcanlarından geçen yıl 30 milyon dolar gelir edildi. TÜİK verilerine göre deniz patlıcanı avcılığı 2014 yılı ile 2018 yılları arasında 4 kat arttı. CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, uluslararası alanda yüksek fiyatlarda satılması nedeniyle kaçak avcıların da hedefinde olan deniz patlıcanlarının avlanmasının ekosistemi yok ettiğini belirterek yasaklanmasını istedi. Bülbül, yaşanan müsilaj sorunundan ders alınması gerektiğini belirterek “AKP iktidarının çevre ve doğaya düşman, yandaş şirketlerine minimum maliyet maksimum kâr etmeye yönelik rant politikalarıyla çevreye verdiği tahribat ile denizlerin kirliliği had safhalara ulaştı” diye konuştu.

 29. notorious
  notorious
  18 saatler önce

  sizsiniz lan insanlık virusu igneleyici olucaz diye s..... s...... konuşmayın bu vidoyu kurgulayanlar icin bu sözlerim

 30. Samet janels
  Samet janels
  18 saatler önce

  Peki devletin aldığı atık su ücretleri

 31. Görkem Şafak
  Görkem Şafak
  18 saatler önce

  Insallah daha beter olur ay ne kadar mutlu oldun su an

 32. Furkan
  Furkan
  19 saatler önce

  İnsanoğlu işte... Bir şeyin kıymetini gidince anlarız, "insanlığın sonunu insanlık getirecek".

 33. Mehmet Şahin
  Mehmet Şahin
  19 saatler önce

  Çok kolay 3-5 ayda tertemiz yapılır.

 34. John DESMOND
  John DESMOND
  20 saatler önce

  Ulan bu vibio kadar chp aklama kanalı yok işiniz gücünüz chp propagandası. Devlet düşmanları.

 35. Elif Sahin
  Elif Sahin
  20 saatler önce

  Marmara kusuyor artık beni kirletmeyin diye bağırıyor .Ama kimse bir şey yapmıyor

 36. Can
  Can
  20 saatler önce

  Gecen sene deniz berraklasti yunuslar kıyıya geldi tam kapanma deniz temizlendi diye konuşuldu hatırlayın aniden. Oldu komplo mu bu inandırıcı değil altında bişey var

 37. özgür çatal
  özgür çatal
  21 saatler önce

  Corona virüs bu yüzden çıkıyo insan virüsünü bu gezegenden kurtarmak için

 38. Battal Battal
  Battal Battal
  22 saatler önce

  O ülkeye ve insanına su bile haram, nefes bile!

 39. Anıl ÇABUK
  Anıl ÇABUK
  22 saatler önce

  Marmara Denizi için umudumu kaybettim.

 40. Anonymous User
  Anonymous User
  22 saatler önce

  Nasıl yaratıklarız biz

 41. Ben Ramses
  Ben Ramses
  23 saatler önce

  DEPREM...

 42. Filiz Kaplan
  Filiz Kaplan
  23 saatler önce

  Dinlerken ağladım...insanın ne denli gereksiz hırslı ve kötü olduğuna bir kez daha inandım.Yaziklar olsun insan denen soya.....

 43. Göksungur Inan
  Göksungur Inan
  23 saatler önce

  Hemen hemen herşeyde oldugu gibi dünyanin en saçma milliyetçiligi türkiyede başka inançlara ve Milliyetlere nerdeyse 24 Saat hava atanlar katliam yapanlar nefes aldirmayanlar acaba şu istanbulun kaz daglarinin karadenizin halini görünce bi kelime edecek gücleri bilgileri varmi acaba... yillarca milliyetçilik ümmetçilik yapanlar yarattiginiz eserinizle övünün batirdiniz bitirdiniz güzelim ülkeyi

 44. Emirhan Bostan
  Emirhan Bostan
  23 saatler önce

  Matmazel nerede

 45. Güneş Aslan
  Güneş Aslan
  Gün önce

  Offfff uzuluyorum

 46. den je
  den je
  Gün önce

  kaç yıl önce geleceğimizi görmek isterdim şimdi gözümü kapamak istiyorum

 47. Ömer Yıldırım
  Ömer Yıldırım
  Gün önce

  AKP yaptı bunu

 48. Emre Özbaş
  Emre Özbaş
  Gün önce

  Bu kanalı izlemeyin

 49. Muhammet Uzun
  Muhammet Uzun
  Gün önce

  diger kadin daha iyi bu kim

 50. İnci Babazadə
  İnci Babazadə
  Gün önce

  Gözlerim doldu, çok üzücü bir durum 😥 Bir söz vardır, "doğayla savaş halindeyiz, eğer kazanırsak kaybedeceğiz", gerçekten də öyle!

 51. sabah çikolata
  sabah çikolata
  Gün önce

  Gittikçe kötü olduĝunden ,geçmişı çok hatırlar oldum

 52. Christina Lon
  Christina Lon
  Gün önce

  Denize bakıp içine işeyenlerin olduğu ülkemde durmak he ?. Sonunda denizde tükendi.Herşeyin tükendiği gibi.

 53. xtreme power
  xtreme power
  Gün önce

  İstanbul'u cazibe merkezi yapacaz!!!

 54. MERİÇ ateş
  MERİÇ ateş
  Gün önce

  Her şeyin bir bedeli var ,belamızı buluyoruz

 55. Yusuf Çelik
  Yusuf Çelik
  Gün önce

  İnsan doğa ile savaş içinde nezaman kazanırsak o zaman kaybeceğiz

 56. Berra Obut
  Berra Obut
  Gün önce

  Neden ya neden neden artık bişey yapılmiyor suyun üzerini temizleseniz nolucak esas yaşam aşşağıda yapılacak en gerekli ve kesin çözüm şu fabrikalara arıtma sistemi takmaları icin elinden geleni yap bi emrinle olacak iş zorunlu hale getir ağır yada güçlü bi ceza koy *ağır yada güçlü bi ceza* koyarsan insanlar cürret etmez zaten.Adam gibi de teftişini yap her tarafa evdi bilmemneydi yapacağına bunu yap

 57. fatih byr
  fatih byr
  Gün önce

  Bio aritma tesisi acmama torenini yaparsan olacagi bu

 58. Nilufar Salimovna
  Nilufar Salimovna
  Gün önce

  Ne aci😪

 59. Can Mutlu
  Can Mutlu
  Gün önce

  Bruhmara

 60. Veysel dündar sağlam
  Veysel dündar sağlam
  Gün önce

  İçim gitti lan

 61. Ordu Teknik
  Ordu Teknik
  Gün önce

  Har tarafa yailmasa bari, cok korkunc

 62. Gulsun Demir
  Gulsun Demir
  Gün önce

  Şu siyasetçilerin servetiyle bu ülkenin denizide toprağıda cennet olabilirdi

 63. Deniz Duru
  Deniz Duru
  Gün önce

  Ya bizim günahımız ne yeni nesil olmak mı

 64. neo Milyar
  neo Milyar
  Gün önce

  Marmaranın öleli 20 sene oldu.

 65. öylesinebiri
  öylesinebiri
  Gün önce

  Ekrem Papazoğlu başkanınız Avrupa'nın en büyük 2.arıtma tesisi olacak tesise temel atmama töreni yaparsa sonuç bu

 66. JUDGE.
  JUDGE.
  Gün önce

  Yeşili yok ettiler Sıra mavide mi?

 67. Helin Demir
  Helin Demir
  Gün önce

  He alanda eski huzuru istiyorum

 68. Defne Tanrıverdi
  Defne Tanrıverdi
  Gün önce

  Bu manzara bizim yüzümüzden güzel denizimizi biz bu hale getirdik salyalı bi deniz oldu. Bu bildiğimiz uyurken akan ve bi su vuruşunda arınan salyalara benzeyen türden olduğunu düşünmem

 69. Aras Sevim
  Aras Sevim
  Gün önce

  Şuanda Sonumuz olucanı düşünüyorum Belki sen belki ben denizi kirlettim ama kirletme şu denizi Dünyanın En kötü canlısı biziz insanlar😫😫😫😫😫😫😖😖😖😖

 70. Nadir Hikmet Kuleli
  Nadir Hikmet Kuleli
  Gün önce

  Bakmayın bu konunun TVlerden bangır bangır yayınlanmasına. İstanbulun iç kesimlerinde oturanlar, kıyıdan uzakta olanlar aslında hala durumun tam farkında değil. İstanbulda hava sıcaklıkları 25 dereceleri aşıp 30 derecelere yaklaştığında, 30 dereceleri aştığında Marmara Denizi b.k gibi kokmaya başlayacak. Lodos da eserse o koku bütün İstanbula yayılacak. Yazın ekşi ekşi kanalizasyon kokan bir İstanbulda yaşayınca anlayacak İstanbullu.. Derhal bütün fabrikalara en ileri filtreler, son teknoloji arıtma sistemleri yapılmalı. Atık su arıtma merkezleri teknolojinin el verdiği en son sistemlerle biyolojik arıtma da dahil, en üstün seviyelere çıkarılmalı. Kanalizasyon sistemlerinden çıkan atıklar da en ileri seviyede arıtılmalı. Bunlar yapılırsa belki zamanla Marmara kendini toparlamaya başlayabilir. Ama çok çok acele etmemiz lazım. Hiç bir masraftan kaçınmadan, bütün Marmarada her türlü önlem bütün ciddiyetiyle alınmalı. Bırakın en yeni teknolojinin gelmesini, şu andaki eski arıtma ve filtreleme sistemlerini bile bazı fabrikalar çok elektrik harcıyor diye açmıyorlar falan yani, ileri teknolojili sisteme geçildiğinde filtre ve arıtmalarını açmayan fabrika ve firmalar, öyle para cezasıyla kurtulamamalı. O fabrika ve firmalar kapatılmalı ve sahipleri 20-30 yıllığına hapse atılmalı. Ömürleri bitmeli yani. Marmarayı kirletmek İstanbul ve Marmara halkına soykırım uygulamakla eşdeğerdir. Bırakın insanları o denizlerdeki canlılara karşı da soykırımdır. Böyle büyük bir suç artık cezasız kalmamalı. DEVLETE ÇOK BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR. GERÇEKTEN DEVLETSE!

 71. Berk MARUF
  Berk MARUF
  Gün önce

  Bazılarına imandan, bazılarına İMAR'dan

 72. ŞİMŞEK BOOOM
  ŞİMŞEK BOOOM
  Gün önce

  VAY BE, ALLAH BİLİR TABİ Kİ DE AMA HERHALDE SONA YAKLAŞIYORUZ.

 73. Ziya ERKUTOĞLU
  Ziya ERKUTOĞLU
  Gün önce

  Müsilaj canlı bir organizma değil de bu arada...

 74. Mehmet Tekin
  Mehmet Tekin
  Gün önce

  en azindan turistler gelip ulkemizde zina yapmazlar cok iyi olmus 😂😂

 75. Hell Ways
  Hell Ways
  Gün önce

  Başkalarının suçlarını bizler çekiyoruz bizler iyi olduğumuz için kötüyüz.

 76. yucel ozyazgan
  yucel ozyazgan
  Gün önce

  Derin Deşarj : Fetönün devlete derin pompalanması -- siyasete yeni terim marmara denizi faciasından geliyor

 77. yucel ozyazgan
  yucel ozyazgan
  Gün önce

  fosfor ve azot , toprağa verdiğimiz gübrenin bir kısmı ... denize gübre verdik .. boğduk .. oradaki bakteiler sıçılajın top'ına vurdu !

 78. cemal ali Baglan
  cemal ali Baglan
  Gün önce

  Epik bir anlatim

 79. Amatör Ses
  Amatör Ses
  Gün önce

  Türkiyede cok zulm var daha baska belalarda gelebilir bunlar sebeb

 80. dru⚡
  dru⚡
  Gün önce

  "Marmara denizi ölüyor hatta bazı uzmanlara göre ölüdeniz ama öyle fethiyedeki gibi muhteşem manzaralı bi ölüdeniz değil "

 81. yaşam Pinar'i
  yaşam Pinar'i
  Gün önce

  Gemi ile bilerek denize salindi herkes ogrendi siz hala bizim eserimiz mi diyorsunuz

 82. Adnan Sen
  Adnan Sen
  Gün önce

  Avrupanın devletlerine özeneceğinize milletlerine özenseydiniz şimdi kara ve denizleriniz tertemiz olurdu. Cahillik bu işte akp chp diye yiyin birbirinizi

 83. Son Osmanlı
  Son Osmanlı
  2 gün önce

  Ekrem imansızoglu aritma tesisini iptal ermeseydi bu sorun bu kadar olur muydu acaba???chp liler hani her şey çok güzel olacak dı???Istanbul'a geldiniz geleli felâketlerin ardı arkası kesilmiyor yok kuraklık yok yazın sıcağında fırtına ve seller şimdide musilaj alın size her şey çok güzel olacak....

 84. Aylin Yildiz
  Aylin Yildiz
  2 gün önce

  Fabrikalara neden kimse dur demiyor !!😲😱

 85. Mustafa Köse
  Mustafa Köse
  2 gün önce

  Denize atık dökenler. Arıtma tesisini kapatanlar arıtma tesisini denetlemeyenler bu işte suistimali olanlar cezalandırılsın. Denizlerimiz SOS veriyor. İçine ettik denizlerin içine. Bir bardak yanık yağ 40 ton deniz suyunu kirletiyor diye reklam yapan devletin az düşünen memurları. Bir apartman düşünün 6 daire var binada altısında yanık yağını biriktirip lavaboya dökmüyor. Sorun bittimi az düşünen için bitti 6 dairenin altisinin da tavasın da kalan sıyrılmamış yağ bir çay bardağı doldurur. Ne oldu sorun bitmedi mutfak atıklarını ayrı kanaldan toplamadan bu iş düzelmez. Mutfak atığı yakıt ve doğal gübre için bulunmaz nimet birde bulaşıklarda doğal demizlik maddeleri kullanmayı tercih şart kimyasal temizlik maddelerine yasak şart Evdeki recelinize ekmek kırıntıları atın bir kac hafta sonra receliniz deniz salyası gibi şekil alacak. Eski bir fırıncı öğrendim sebebini sordum ekmekteki katkılar receli balı peyniri bozduğnu söylemişti.! Mutfak atığı ayrı toplansın

 86. fun'da
  fun'da
  2 gün önce

  Çok fena çok... Kendi sonumuzu getirdik. Depremler de üzerine tuz biber olacak. Ne yapacağız Allah bilir...

 87. Uyku Bay
  Uyku Bay
  2 gün önce

  Banane lan insanlara bişey oldun ama hayvana olmadın bu insanların suçu

 88. Musa Gün
  Musa Gün
  2 gün önce

  Çok çok haklı bir serzeniş. Sonuna kadar katılıyorum. Ama. "Temizlik imandan geliyor" deyimini sırf güzel bir final sözü olsun diye kullanmanız hoş olmamış. Bu algıya hiç gerek yoktu..

 89. Defne Ezo Afacan
  Defne Ezo Afacan
  2 gün önce

  😖😖😖😖😖😖😖😖😖😖😖😖😖😖😖😖😖😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😔😖😖😖😖😖😖😖😖😖😭😭😭😭😭😭😭😫😫😫😫😔😔😔😖😔😔😔😖😔

 90. Damla Sertt
  Damla Sertt
  2 gün önce

  Herkesin hayranlık duyduğu ülkenin geldiği durum , getirildiği durum? Siyasi ekonomik hirslarin kölesi olundu .Parası olan kötüye onay verildi parası olmayana bedeli odetildi.Bu bir süreç değil bu tüm ülkelerin çöplerini kabul ettiğimiz günden beri tam olarak bir cinayet!!!18 yıldır parası olanı tolere eden hükümet şimdi bir seçim süresi kadar yani beş yıl verin bize temizleyelim diyor.peki 18 yıl neredeydiniz?

 91. Mehmet Tokur
  Mehmet Tokur
  2 gün önce

  İstanbul orası cok normal valla ben şaşırmıyom normal bişey yanı az bile

 92. Batuhan Boydak
  Batuhan Boydak
  2 gün önce

  Deniz sıcaklığı şuanda normalden daha soğuk yani bu salyanın tek sebebi deniz kirliliği

 93. Uygar SEZER
  Uygar SEZER
  2 gün önce

  Atatürk yaşasaydı ülkeyi kurtardığına pişman olurdu.

 94. Bülent Koç
  Bülent Koç
  2 gün önce

  Hala deniz üstünü temizlemeye çalışıyorlar … daha bi hafta önde Alibeyköyden geçerken Alibeyköy deresi içler acısı renk değiştirmiş pislik içinde Haliç’e doğru akıyordu yazık.. Denizi değil Marmara’ya akan dereleri ıslah edin o derelere zehirlerini bırakanları tesbit edinki kaynağından başlasın bu temizlik …

 95. Salih Bilgin
  Salih Bilgin
  2 gün önce

  dünyada eşi benzeri yok ya onu bile yaptılar herseye göz yumma denizi öldürdük

 96. Berfin
  Berfin
  2 gün önce

  Toplasan iki kez arabanın camından gördüğüm denizi ne hale getirmişler:(

 97. Sedat Ç.
  Sedat Ç.
  2 gün önce

  İnsallah ordan oyle bi koku yayilirki istanbulun nufusu yariya duser millet kacar ordan ve oraya gocu engellemeliyiz yasaklayin su istanbula gocu sinir koyun su nufusa

 98. yusuf yürekli
  yusuf yürekli
  2 gün önce

  Vibio’nun reisi nerede acaba ?

 99. Sedat Ç.
  Sedat Ç.
  2 gün önce

  😟😟😟😟

 100. Berke Güngör
  Berke Güngör
  2 gün önce

  0.31 kanalizasyon borularının akıntıyla aynı yöne doğru olması gerekiyor diye biliyorum ben yanlışım varsa düzeltirseniz çok sevinirim