Lezbiyen olmak | "İnsan özendiği için zor yolu seçer mi?"

8 700 görünümler 389 B

Türkiye'de lezbiyen olmak kolay mı? Üç lezbiyen kadın anlatıyor: Homofobiyle mücadele etmek, aileye açılmak, örgütlenmek, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine yönelik ayrımcılığa karşı kanuni koruma olmayan bir ülkede kamusal alanda var olabilmek...

Eda Burcu Şenel ve Ece Pişirici birlikte yaşıyorlar, sosyal medyada da bir lezbiyen çift olarak açıklar. TRnet'daki Eda & Ece kanalları ve diğer sosyal medya hesaplarıyla farkındalık yaratmak için hikayelerini paylaşıyorlar. Avukat Yasemin Öz ise 90'lardan beri LGBTİ+ derneklerde aktif rol alıyor.

Psikiyatrist Seven Kaptan, lezbiyenlik hakkında yanlış bilinenlere açıklık getiriyor: "Dizilerde görüldüğü için, özenerek olunmaz, heteroseksüellik ne kadar sağlıklıysa o kadar sağlıklı."

Eda ve Ece ailelerine açılmışlar hatta aileleri, sevgililerini tanıyor ve seviyor. İkisi de, ailelerinden gördükleri desteğin ne kadar önemli olduğunun altını çiziyor. Ece'nin ablası Melike Pişirici, kardeşini "hayatı kaçırmadığı" için tebrik ediyor ve ekliyor: "O kadar çok Ece ve Eda var ki kendini maalesef saklamak zorunda kalan…"

Peki Türkiye'de neden hiç ünlü lezbiyen yok? Yasemin Öz, bunun mümkün olmadığını söylüyor: "Söylemeye cesaret edemiyorlar çünkü kadın olarak yaşadıkları ezilmişliğin üzerine ikincil bir ezilmişlik biçimi eklenecek."

Birçok ülkede LGBTİ+ kişilere evlilik ve ortak velayet hakkı tanınırken Türkiye'de iş yerinde ayrımcılığı, nefret söylemini ve nefret suçlarını yasaklayan bir kanuni düzenleme dahi yok. Bir gün evlenmenin hayalini kuran Eda ve Ece, eşcinsel evliliğin yasal olduğu bir ülkeye göç etmeyi düşünüyor.

Tüm bu sorunlara rağmen, 2013'teki Onur Yürüyüşü'nün 100 bin katılımcıyla gerçekleştiğine ve LGBTİ+'ların toplumun bir kesimini dönüştürmeyi başardığına dikkat çeken Yasemin Öz, LGBTİ+ hareketi için "Bence Türkiye'nin en başarılı hareketi" diyor.

Türkiye'de lezbiyen olmak videomuz ile lezbiyenlerin yaşamlarını dinliyor, Türkiye'deki LGBTİ+ haklarına göz atıyoruz.

Arşiv görüntüleri: Çiçek Tahaoğlu, Fatih Pınar, Lezbiyen Biseksüel Feministler (LezBiFem) ve Oktay İnce/Kaos GL

+Hakları

YORUMLAR

 1. +90
  +90
  2 aylar önce

  Dünya nüfusunun %1,7'sinin interseks olduğunu biliyor muydun? İnterseks olmak ne demek?👉trnet.info/watch/video/o16GxGeSiqKdya0.html LGBTİ+ kişilerin yaşamlarına odaklanan "Gökkuşağının +'ları" serimizden haberin var mı? Link burada👇 🌈trnet.info/limo/PLLsTnmMgfDpI_TelNbkKQXKVkDnbJvzfy.html

  1. Vatan Bayrak
   Vatan Bayrak
   23 saatler önce

   @Börte Katun Aynen öyle bu bir Projedir. Bizim değerlerimizi, dinimizi, gençlerimizin beynini yıkayıp, zedelemek için ülkemize yapılan plandır. Devlete ve Din Alimlerine büyük görev düşüyor. Bu Konuları TV Medyada acık ve Net konuşulmasını isteriz, ve Gençlerimizi nereye sürüklendiğini ciddi anlamda belirtmemiz lağzım. Malesef herşey ailede bitiyor, özgürlük diye her pisliği yapıp, normalmiş gibi insanlara empose etmeye calışıyorlar.

  2. H.İbrahim Dursun
   H.İbrahim Dursun
   10 gün önce

   @Börte Katun Aynen kafası çalışmayanlarda zannediyoki iyi neyetli bir haber kanalı

  3. Hilal Sena
   Hilal Sena
   Aylar önce

   @Žižek'in Burnu Birincisi 4 kadınla evlilik mevzusunda o sizin bildiğiniz gibi bir mevzu değil sen birinci eşini razı etmeden Islama göre başka bir hanımla daha evlenemezsin... Yanı her şeyi yüzeysel bilip konuşuyorsunuz derinlemesine araştırın öyle tartışalım tamam mı ¿¿

  4. Ramiq Ismayilov🇦🇿
   Ramiq Ismayilov🇦🇿
   Aylar önce

   Lutfen asexsual biri ilede roportaj yapin

  5. Brhm Yok
   Brhm Yok
   Aylar önce

   Fondaş medya oyunları işte tamam dünyaya geldin hormonal sıkıntı da var kardeşim cinsellik yaşamak zorunda mısın bildiğin sapıklık başka bir şey değil porno izlemekten milletin beyni kalmamış örneğin bende dişi aslandan hoşlandım hormonel mi benim adım ne olacak nasıl açıklama yapabilirim evlat sahibi olunca o çocuk ne olacak kendi egonu tatmin etmek için bir çocuğun geleceğini nasıl çalabilirsin

 2. Drakula Sukar
  Drakula Sukar
  13 saatler önce

  Çocuk istiyorlarmış bunlar çocuk kız olsa taciz ederler hasta insanlar

 3. FIYA JOU3 with Asim
  FIYA JOU3 with Asim
  14 saatler önce

  Pride gurur demek, degil mi? Bizde neden onur olarak kullaniliyor?

 4. Umut O54Ӡ 19O OO 86
  Umut O54Ӡ 19O OO 86
  Gün önce

  *saygılı güvenilir sirdas dost numaram özele açık.* આદરણીય, વિશ્વસનીય, મૈત્રીપૂર્ણ, ખાનગી માટે ખુલ્લું

 5. Umut O54Ӡ 19O OO 86
  Umut O54Ӡ 19O OO 86
  Gün önce

  *saygılı güvenilir sirdas dost numaram özele açık.* આદરણીય, વિશ્વસનીય, મૈત્રીપૂર્ણ, ખાનગી માટે ખુલ્લું

 6. Umut O54Ӡ 19O OO 86
  Umut O54Ӡ 19O OO 86
  Gün önce

  *saygılı güvenilir sirdas dost numaram özele açık.* આદરણીય, વિશ્વસનીય, મૈત્રીપૂર્ણ, ખાનગી માટે ખુલ્લું

 7. Umut O54Ӡ 19O OO 86
  Umut O54Ӡ 19O OO 86
  Gün önce

  *saygılı güvenilir sirdas dost numaram özele açık.* આદરણીય, વિશ્વસનીય, મૈત્રીપૂર્ણ, ખાનગી માટે ખુલ્લું

 8. özgür duygulu
  özgür duygulu
  Gün önce

  Lezbiyen eşcinsel veya heteroseksüellik diye bir şey yok aslında tüm insanlar biseksüeldir. Bazıları bunu yaşamayı tercih eder bazıları etmez, mesele bu kadar basit ve kimin kiminle ne yapmak istediği kimseyi ilgilendirmemeli. Eşcinsel evliliklerin önü açılmalı böylece nüfus artışının da önüne geçilir belki ve herkes mutlu olur.

 9. YEŞEREN GÖNÜLLER
  YEŞEREN GÖNÜLLER
  Gün önce

  Bu kızlar dünyaya babasızmı geldi, destekleyenler cevap versin

 10. TC H.N.E
  TC H.N.E
  2 gün önce

  Çok net, ve sadece gerçek...👏👏👏

 11. Andromeda Nereid
  Andromeda Nereid
  3 gün önce

  Çalıntı tasarım tshirt yapip millete kakalayan çift değil mi bunlar 😂😂

 12. Safak Bilgin
  Safak Bilgin
  3 gün önce

  benim dinimi kabul etmeyen küfredeni bende kabul etmiyorum MIGDEM BULANDI

  1. Nur
   Nur
   2 gün önce

   MIGDE diye bir organ yok insanlarda mide o önce bunu öğren

 13. Həsənağa Qarayev
  Həsənağa Qarayev
  3 gün önce

  Siz nasıl çocuk yapıyorsunuz?

 14. Tuğba Çırakoğlu
  Tuğba Çırakoğlu
  4 gün önce

  Allah çocuklarımızı sizin gibilerin tuzağına düşmesinden korusun.

 15. Shugi life
  Shugi life
  4 gün önce

  Sapikligi normallestirme çabasi derler buna.

 16. Efef
  Efef
  5 gün önce

  kabul etmeseler de bir taraf erkek rolünü üstleniyor. ellerinde olmadan masküleniteyi ön plana çıkarıyorlar (saçlarını kısa keserek, erkek gibi giyinerek vb.)

 17. mbclass mbclass
  mbclass mbclass
  5 gün önce

  Batı medyasını yakından takip eden birisi olarak şunu ne yazık ki söylemeliyim ki gücü eline alan yozlaşıyor. Öyle ki bazı ülkelerde eş cinsel olmayan çocuklar "zorla" eş cinselliğe sürükleniyor. Burda da Diyanet 4-6 yaş arasına zorunlu din eğitimi planını açıklıyor. Aslında büyük resme geriye yaslanıp bakarsanız her şeyin basit birer güç mücadelesi olduğunu daha iyi anlarsınız. Tabi bunun için her iki tarafı olabildiğince objektif bir şekilde zihninizde yargılamalısınız detaylıca araştırarak.

 18. Exilelovebot
  Exilelovebot
  5 gün önce

  Love is love

 19. Müzik diyorum Müzik benim hayatim
  Müzik diyorum Müzik benim hayatim
  5 gün önce

  Nekadar da güzeller yaa....😊 bana sacma gelse de .. herkez kendi bilir Hayat onlarin ... gercekten sade ve cok güzeller

 20. özgen çevik
  özgen çevik
  6 gün önce

  Ya gitmeyin...

 21. özgen çevik
  özgen çevik
  6 gün önce

  Kim ne derse desin çok güzelsiniz. Bir heteroseksüel olarak söylüyorum. İstediğinizi sevin, istediğiniz gibi yaşayın. Bu sizin hayatınız..

 22. Zeynep Esen
  Zeynep Esen
  6 gün önce

  Love iş love 🏳️‍🌈

 23. Lυηα
  Lυηα
  6 gün önce

  Keşke ailem beni de sevse

 24. Oguzhan arslan
  Oguzhan arslan
  7 gün önce

  Tovbe tovbe allah islah etsin

 25. A A
  A A
  7 gün önce

  Evlenmek icinlezbiyan atıyorum

 26. Damar Adam
  Damar Adam
  8 gün önce

  *Belki tuhaf gelecek ama,bir kadının bir kadınla olmasını o kadar yadırgamıyorum..Nasılsa bunlar normal hayatta bile bir birlerine rahat rahat aşkım maşkım diye konuşabiliyorlar,,dışarda el ele kol kola gezebiliyorlar.Toplum bunu kadınlarda farklı düşünmüyor ! Ama bir erkeğin bir erkekle beraber olması ve aynı şeyleri yapması,yaşaması bana acayip geliyor.Zaten Kadınlar kadar yapamazlarda ulu orta. Bu arada,,herkese saygım var velakin ben kadınlardan hoşlanıyorum he yanlış algılanmasın :)*

 27. drcserdar
  drcserdar
  8 gün önce

  dinle kafayı bozmuş kişiler bu ülkenin en büyük sorunudur, kimse onlara hiçbir konuda karışmazken, onlar kendileri gibi olmayan kim varsa hayatlarına müdahale etme hakkını kendinde görürler.

 28. gubate katre
  gubate katre
  8 gün önce

  Sizinki ileri değil en geri kafalılık

 29. tugce blr
  tugce blr
  9 gün önce

  Ozenmek ne alaka lan insanın içinden geliyor.bu arada tanışmak isteyen kizlar yazsın:)

 30. Fikri
  Fikri
  9 gün önce

  Çok yanlış yoldasınız. Yanlış olan şu; içinizde öyleleri var ki kendisini doğru ifade etmeye çalışanları bile yanlış gösteriyor. Örneğin 11:48 'de açılan pankarta bakın. İnsanlık her zaman bilinmeyenden korkmuş ve karşı durmuştur. Bu yüzdendir ki amacınızı doğru ifade edemeyip , bilgilendiremeyip üstelik pankarttaki gibi yanlış algı yaratıp , soyunanı mı dersin daha ileri gideni mi dersin amacınızı bunu kapalı kapılar dışında da yapma özgürlüğünü istiyormuşsunuz gibi anlaşılıyor. Diğer insanlar da dinlerine , yönelimlerine , çocuklarının yönelimlerine , kültürlerine zarar geleceğini düşünüyorlar. Siz içinizdeki çürüklerden kurtulmazsanız işiniz çok zor ve hatta sırf araştırıp kendisi bilgilenenlerin saygısını kazandığınız gibi bilgilendiremediğiniz , ulaşamadığınız kişilerinnde iyice nefretini kazanıyorsunuz. Sonra da neden öldürülüyoruz , neden nefret görüyoruz diyin. Ha tüm sorun sizde değil; bir de karşı cins yokluğunda karşı cins davranışına sahip hemcins arayan onunlanişe koyulan sonranda arkasından ve böyle eylemlerde onlara tü! kaka! diyen iki yüzlüler var. Amacınıza ulaşmanız cidden içinizdeki çürüklerden ve iki yüzlü insanlardan dolayı zor.

 31. Eda Korkmaz
  Eda Korkmaz
  9 gün önce

  14 yaşındayım, liseye gidiyorum yaklaşık 5 yıldır biseksüel olduğumun bilincinde yaşıyorum ve ailem o kadar homofobik ki babam zaten çok garip davranıyor eşcinsellere karşı (özellikle gayler) onunla asla konuşamam annem ise eşcinsellerin sapık olduğunu söylüyor sanki bütün lezbiyenler her kadına aşık olabilirmiş gibi davranıyor onunla bir kaç kere sadece tepkisini ölçmek için konuşmaya çalıştım ben kızlardan hoşlanmasam bile desteklediğimi bile öğrense benden nefret eder o derece şuan bu yorumu yazarken bile korkuyorum bu videoyu izlemezler biliyorum ama bu yorumu yazdığımı öğrenebilmelerinin düşüncesi bile beni korkutmaya yetiyor bir erkekle sevgili olmamın bile kötü karşılanacağı bu ülkede kızlardan hoşlanmak oldukça zor geliyor son sözüm ise şu: LGBT+ bireyi olunmaz LGBT+ bireyi doğulur, biz sosyal medyada görüp özenmiyoruz bu içten gelen bir şey

  1. Furkan
   Furkan
   9 gün önce

   kolay gelsin kardeşm

 32. Ege Ozcelik
  Ege Ozcelik
  10 gün önce

  LGBT üyelerini insan olarak görmüyorum .

  1. Xttxxt5x Boggo8
   Xttxxt5x Boggo8
   6 gün önce

   @Ege Ozcelik neslimizi sen dewam ettirirsin sikinti yapma

  2. Ege Ozcelik
   Ege Ozcelik
   9 gün önce

   @Xttxxt5x Boggo8 Üreme yok bişey yok . Neslimiz tükenir .

  3. Ege Ozcelik
   Ege Ozcelik
   9 gün önce

   @Xttxxt5x Boggo8 siz böyle ola ola insan neslini tüketirsiniz .

  4. Xttxxt5x Boggo8
   Xttxxt5x Boggo8
   9 gün önce

   @Ege Ozcelik hâlâ anladigini dusunmuyorum, kizlar video da o kadar aciklama yapmis bunu anlamaman icin bir sebep yok(!).Bak kardesim sana mala anlatir gibi anlatayim.Sen erkeksin ve erkeklerle kendini hayal et desem sana hemen yuzun eksir ve igrenirsin degil mi neden? Cunku sen kadinlardan hoslaniyorsun ve bu senin elinde olan bir sey degil kendini bildin bileli sen kadinlardan hoslaniyorsun cunku sen boylesin ve bu degismez.Ben de bir kadinim ve kadinlardan hoslaniyorum erkekler ilgimi cekmiyor isterse David Beckham gelsin ufacik bir kalp carpintisi bile olmuyor ve bu benim elimde degil ki ben zor yolu isteyerek secmedim neden toplumdan dislanmak ugruna boyle bir yolu seceyim niye kendimi insanlardan soyutlayayim.Ben buyum yarin oburgun bir erkekle de evlensem buyum. (Ben biseksuelim ama %90 kadinlardan %10 erkeklerden hoslaniyorum yani erkeklerden hoslanmam yok denecek kadar az)

  5. Ege Ozcelik
   Ege Ozcelik
   9 gün önce

   @Xttxxt5x Boggo8 Niye bir erkek erkekle sevgili olsun yada niye bir kadın jadınla sevgili olsun ?

 33. Lisa
  Lisa
  10 gün önce

  Vardık, Varız, Var olacağız!

  1. Lisa
   Lisa
   10 gün önce

   @Vatan Bayrak Ne alaka ?

  2. Vatan Bayrak
   Vatan Bayrak
   10 gün önce

   Bu Resim gerçek sen misin ?? Asosyal bir halin var :)

 34. eversut1
  eversut1
  11 gün önce

  1994 yılında Tom Hanks'in Philedelphia filmini seyrettikten sonra insanların hepsine "insan" olarak bakabilmeyi öğrendim. İnternet ve Wikipedia sayesinde birçok araştırma yaptım. Tereddütleri olan insanlar dinbaz siyasetçileri dinleyeceğine bu konu üzerine kendileri araştırma yapmalı. Koyun olup birilerinin söylediklerinin peşinden gitmeyin, kendiniz araştırın. Bu, bir seçim değil, yenidoğan ünitesinde yatan bebeklerin bir kısmı LGBT'dir. O bebekler cinsel yönelim konusunda ne kadar masumsa, bu videodaki insanlar da o kadar masumdur

 35. UYANDIRICI
  UYANDIRICI
  11 gün önce

  Yallah İngiltere'ye !

  1. Xttxxt5x Boggo8
   Xttxxt5x Boggo8
   10 gün önce

   Iban atacam para yolla gidelim

 36. ΝαΝΝΟ
  ΝαΝΝΟ
  11 gün önce

  Ne yaşayacaksınız içinizde yaşayın restoranda gidip öpüşmek nedir. Biz burada çocuklarımıza bir gelecek inşa etmeye çalışıyoruz sapıtmış birkaç insan çocuğumun aklını boyuyor yok öyle dünya. Tamam kendiniz bozuksunuz bizim çocuklarıda bozmayın!!

  1. tancoo
   tancoo
   11 gün önce

   aman hocam ne olur kız çocuğun başka bi kızı sevse, mazallah seni falan bıçaklar di mi

 37. Vatan Bayrak
  Vatan Bayrak
  11 gün önce

  Pisliğinizi evinizde yapın, normal birşey gibi insanlara göstermeyin !!!!

 38. Vatan Bayrak
  Vatan Bayrak
  11 gün önce

  Sapıklıktan başka birşey değil !!!!

 39. Vatan Bayrak
  Vatan Bayrak
  11 gün önce

  Ailelerine yazık ALLAH kimseye böyle Evlat vermesin. Midem bulandı....

  1. Vatan Bayrak
   Vatan Bayrak
   11 gün önce

   @UYANDIRICI Hazırım Kanka:)) Sende bana destek olursun:))

  2. UYANDIRICI
   UYANDIRICI
   11 gün önce

   Kanka yazık ki ne yazık. Bu arada linç yiyeceksin. Hazırsın değil mi :)

 40. Ulaş Özçelik
  Ulaş Özçelik
  11 gün önce

  14.17 öyle bir yer yok Can sağlığımız tehlikede demişsiniz anlamıyorum neden bir insanı lezbiyen diye öldürmek ister ki

  1. Ulaş Özçelik
   Ulaş Özçelik
   10 gün önce

   Sitem ediyorum

  2. tancoo
   tancoo
   11 gün önce

   sen türkiyeyi tanımıyorsun ya da kör falansın herhalde. madem bilmiyorsun KONUŞMAYACAKSIN. bu kadar basit

 41. no sarcasm
  no sarcasm
  11 gün önce

  Karılar da haklı, ortalıkta erkek mi kaldı, en delikanlı takılan erkekler bile skinny kot ve küpelerini kombinliyorlar, neredeyse erkeklere tayt giydirip kırıta kırıta sokakta gezdirecekler,

 42. Mehmet BARAN
  Mehmet BARAN
  11 gün önce

  AHİRETTE İŞİNİZ ÇOK ZOR BİLESİNİZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ.

 43. H.İbrahim Dursun
  H.İbrahim Dursun
  12 gün önce

  ALLAH'IN LÂNETİ EŞCİNSELLERİN ÜZERİNEDİR.

  1. H.İbrahim Dursun
   H.İbrahim Dursun
   11 gün önce

   @Irmak Aytekin çölüne derken anlamadım😊

  2. Irmak Aytekin
   Irmak Aytekin
   11 gün önce

   çölüne 👋

 44. Gökhan Cindemir
  Gökhan Cindemir
  12 gün önce

  Alman kanalı kimlik sever…

 45. Zehra Güneş
  Zehra Güneş
  13 gün önce

  "İnsan özendiği için zor yolu seçer mi " bu söz çok şey anlatıyor aslında..

 46. meow lol
  meow lol
  13 gün önce

  ❤️❤️❤️

 47. Özlem Uysal
  Özlem Uysal
  14 gün önce

  Aşk kazansın🌈🙏🏻

  1. Drakula Sukar
   Drakula Sukar
   13 saatler önce

   🤮

  2. Deniz Codeyri
   Deniz Codeyri
   2 gün önce

   @Vatan Bayrak hayir bu bir ask ve onlar bir birini seviyo bu na kimse karisamaz

  3. Vatan Bayrak
   Vatan Bayrak
   9 gün önce

   Bu Aşk değil, bu bir Sapıklıktır

 48. Jeon Jungkook
  Jeon Jungkook
  15 gün önce

  Ebrar karakurt var

 49. Pozitron
  Pozitron
  15 gün önce

  Herkes istediği hayatı yaşasın size ne ?!

 50. er bel
  er bel
  15 gün önce

  İnsan bu tip davranışlara meğilli olabilir. Fakat bunu göstererek teşvik etmek hoş değildir Kim ki bu olayı desteklerse, hoş görürse müslümanın imanı gider,kafir olur. Ayet vardır. Müslüman olmayan için zaten problem yok. Yalnız inancıma göre, bela ve müsbetlere , iki cihanda olacak olan azaba hazır olun...

 51. Yönetici
  Yönetici
  15 gün önce

  Eşcinsellik olayında genelde lezbiyen bir çiftse bir taraf erkek gibi oluyor gaylerde de biri pasif oluyor onlar bence kendini diğer cinsten hissettiği için hormonal olarak o yüzden eşcinsel oluyorlar burada esas eş cinsel çiftin erkekte aktif olanı kadında pasif olanıdır bence

 52. Poker Poker
  Poker Poker
  16 gün önce

  Sanki her escinsel, yada her neyse hic kimseye zarari olmayan birileri, erkeklere tecavuz eden erkeklerde escinsel, yada seri katillerin bazilari, yada uyusturucu saticilarin bazilari gizli escinsel veya baska bisey,yani kotu insan kotudur, bu hastaliga bakmaksizin. Her defasinda cocuk tecavuzunu behane edib bu gibi hastaligin normal gosterilmeye calisilmasi biktirdi artik, baska behaneler bulun artik. Normal olan biseyleri dunya devleri bu kadar propagandasini yapmaz, netflixde her dizi neredeyse bar bar bagiriyor, gozlerine sokuyor insanlarin her kadraji

 53. İbrahim Gök
  İbrahim Gök
  16 gün önce

  Lgbt secimdir nokta

  1. tancoo
   tancoo
   11 gün önce

   malaq

  2. piskevit
   piskevit
   12 gün önce

   ,

 54. Orhan Capas
  Orhan Capas
  17 gün önce

  Farklilik zenginliktir. Mutluluk peşinde kosmaya devam edin guzel insanlar

 55. Fuad Murtuzayev
  Fuad Murtuzayev
  17 gün önce

  😒🤮🤮🤮🤮🤢🤢🤢🤢🤢🤢🤢🤢

 56. Süleyman Er.tom.
  Süleyman Er.tom.
  17 gün önce

  Ne mutlu size..iyiki varsınız cani gönülden destekliyorum sizi ..mutluluk bence nedir biliyormusunuz.kendini ifade etmektir.......unutmadan yasal olan yasaklar bu çok acı bir durum...umutla kalın

 57. Gokhan Baran
  Gokhan Baran
  17 gün önce

  Ne kadar sizin gibi ve size destek Veren varsa hepinizin yolu dogru hollandaya alalim orda mesut mutlu olun turkiyeyi mahvetmeyin please

  1. tancoo
   tancoo
   11 gün önce

   sen de afganistana gitsen keşke ait olduğun yere

  2. Xttxxt5x Boggo8
   Xttxxt5x Boggo8
   16 gün önce

   Iban atacam para yolla gidelim

 58. Serhat Uzun
  Serhat Uzun
  17 gün önce

  Lgbt desteklemiyorum.

  1. tancoo
   tancoo
   11 gün önce

   VAAAY HELAL FARKLIYIM DİYOSUN HA

 59. Sscb enoch
  Sscb enoch
  17 gün önce

  Çokk güzel ya Bence cinsiyet erkek yada kadın deyil içsel birşey ama içsel olarak genelde tipe göre deyişdiği için insan erkek ve kadın adında yönelimler daha fazla bence içsel birley

 60. EFSANEVİ RAP SAVAŞLARI
  EFSANEVİ RAP SAVAŞLARI
  17 gün önce

  kıvırcık kızı neden stranger things eleven karakterine benzetiyorum var mı başka biri daha böyle düşünen

 61. Big Brother
  Big Brother
  18 gün önce

  Herkese Saygı duyuyorum ama gelecekte hayatlarını nasıl şekillendirecekler kaygılıyım.

 62. Fatih kartal
  Fatih kartal
  18 gün önce

  Bayrak kovalayan polis Sadece bu ülkede olur galiba

 63. Ceylan Sarıkaya
  Ceylan Sarıkaya
  19 gün önce

  Allah size akıl fikir, hidayet versin. Nasıl da sevimli ve doğal bir durummuş gibi gösterip bir de üstüne video çekiyorsunuz. Hiç mi ölüm, hesap aklınıza gelmez!

 64. mikail karaboğa
  mikail karaboğa
  19 gün önce

  Lezbiyen gay diye bir şey yoktur nefsine hakim olamama durumudur bence

  1. tancoo
   tancoo
   11 gün önce

   :d

 65. Fatma Fatma
  Fatma Fatma
  19 gün önce

  Yaptiginiz hoş bi durum degil sizi desteklemiyorum

 66. Mert Çalışkan
  Mert Çalışkan
  19 gün önce

  Kız ne kadar güzel bir kiz yahu.. :)

 67. Darly Dixon
  Darly Dixon
  20 gün önce

  İleride hata yaptım bir erkekten hoşlanıyorum gibi bir mevzu çıkabilir mi ?

 68. Hatice Bulut
  Hatice Bulut
  20 gün önce

  BOYUNUZ KAÇÇÇ

 69. Beyzanur BİLEN
  Beyzanur BİLEN
  20 gün önce

  İyi yapıyor devletimiz Allah Erdoğanı başımızdan eksik etmesin!!!

 70. MAGNUS
  MAGNUS
  20 gün önce

  Bunlar batı Hristiyan misyonerliğinin işleri amaç;

 71. Ferit Açıcı
  Ferit Açıcı
  21 gün önce

  Asla bir çocuğunuz olmayacak, bu dünyaya bir evlat getiremeyeceksiniz. Bu sevinci yaşayamayacaksınız. İş işten geçince mutsuzluk, huzursuzluk tüm dünyanızı karartınca belki anlarsınız. Bu dünyada da işiniz bitmeyecek. Bir de gerçek ve hakiki hayatınız var ki ebedi olan odur. Orada da Çetin bir azap sizi bekliyor olacak. Yazık çok yazık.

  1. Ferit Açıcı
   Ferit Açıcı
   20 gün önce

   @ria tek amacımız söz verdiğimiz Yaradana sözümüzü tutmuş bir şekilde varmak. Ürememiz de onun içindir.

  2. Ferit Açıcı
   Ferit Açıcı
   20 gün önce

   @Ekin ama Can olmayan yok biz barbar Türkler bir halt bilmeyiz.

  3. Ekin ama Can olmayan
   Ekin ama Can olmayan
   21 gün önce

   Evlat edinme gibi bir seçenekten haberin var mı?

  4. ria
   ria
   21 gün önce

   işte tek amacı üremek olan bir insan kendi zekasının dusuklugune acimak yerine başkalarına nutuk çekiyor AHAHSHZEUXJEİJEKXKEXKSOJDKCJDKCFBSJZBEKC

 72. Gülsena
  Gülsena
  21 gün önce

  Ay ne güzel çift ya

 73. Mustafa Reisli
  Mustafa Reisli
  21 gün önce

  Neden kız arkadaş bulamadığım anlaşıldı

 74. KADİR TOPAL
  KADİR TOPAL
  23 gün önce

  Soverdim ama yazmıyorum !

  1. tancoo
   tancoo
   11 gün önce

   susknk

  2. mk
   mk
   21 gün önce

   tüh

 75. gül yaman
  gül yaman
  23 gün önce

  Mekanda yakınlaşmak nedir ya ? Saçma sapan şeyler . Bir kadın bir erkek bile öpüşse bu doğru değil hey allahım ya

  1. tancoo
   tancoo
   11 gün önce

   harbi sanane

  2. mk
   mk
   21 gün önce

   sanane

 76. Ray Emre TUFEKCI
  Ray Emre TUFEKCI
  23 gün önce

  İngiltere'ye gelmeniz gerekiyor. Burada hiçbir sorun yaşamazsınız. Vize başvurusundan itibaren kendinizi eşcinsel çift olarak deklare edebilirsiniz.

 77. Siyah kuğu
  Siyah kuğu
  23 gün önce

  💖

 78. Cem Turan
  Cem Turan
  24 gün önce

  Çok tatlısınız ikinizde ^^

  1. +90
   +90
   23 gün önce

   💞💞

 79. alya soral
  alya soral
  24 gün önce

  pkk bayrağı açınca polis müdahale etmiyor tiyatrocu gazeteci veya video daki birlikler yürüyüşe çıktığında polis müdahale ediyor bu insanlar kimseyi öldürmüyor sadece kendilerini ifade etmek istiyorlar karşı çıkarak değiştiremeyiz .

 80. edaimac
  edaimac
  25 gün önce

  Narsistik ebeveynlerinin genelde çocukları bu durumda bu çocukların veya çocuklarımızın sonu ne olacak düşünün bi büyükler çocuk yapmayı düşünüyorlar kime anne yada baba diyecek önce çocuğunuza kimliğinin ne işe yaradığını tatlı bir dille anlatmalısınız büyükler çocuklarınıza yazık ediyorsunuz bu durumları normalmiş gibi karşılamayın önce aileler eğitilmeli 🇹🇷🇩🇰

 81. N Yr
  N Yr
  25 gün önce

  KomsunuZ vardı. Annem bırakır di. Kadının kalçalarını sürekli takip ederdim. 5 yaşındaydim. Çocuk lar ne istedini bilir. O kadının kalçalarından dolayı hangi kadınla çıksam ilk baktığım yer. Sonra dan eşcinsel olun maz. Hep vardır. Bu kesin. Ben kadınlara hastayım. Bir erkek olarak. Ama şu bir gerçek her lezbiyen eşcinsel değil dir. Biseksuelik kadınlarda daha yaygin

 82. N Yr
  N Yr
  25 gün önce

  Ece kesin lezbiyen ama eda biseksuel. Eda Çocuk icin olursa erkekle beraber olup hatta evlenebilir bile...

 83. kardelen 00
  kardelen 00
  26 gün önce

  Ben müslümanın dininin gereği bu haramdır. Desteklemem, kafamı çevirir geçerim. İslamda özgürlük vardır herkes herşeyi yapabilir kısıtlama yoktur. Yaptıkların herşeyi Allah ile senin arandadır. Kimsenin bu duruma şiddetle karşılaması hoş değil. Dinimi kullanarak saldırı yapanlar tamamen yanlış tutum sergiliyor. Lakin dinimi kullanarak bu haram tutumu sergilemesine tamamen şiddetle karşı çıkarım.

 84. Ramazan Resul Ersoy
  Ramazan Resul Ersoy
  26 gün önce

  Bu toplumun buna alışması çok zor olacak gibi gözüküyor

 85. ANVAR HIDIROV
  ANVAR HIDIROV
  26 gün önce

  Allah’ım size fırsat vermesin

  1. Ekin ama Can olmayan
   Ekin ama Can olmayan
   21 gün önce

   Sil

  2. mk
   mk
   21 gün önce

   sana mı sorucak allah

  3. 90’s nisa
   90’s nisa
   23 gün önce

   kes

  4. Asdfhafsgjajsjdhaj
   Asdfhafsgjajsjdhaj
   24 gün önce

   Boş yapma

 86. Ayhan Sivas
  Ayhan Sivas
  27 gün önce

  LGBT amerikan merkezli Siyonist Vakıflar tarafından fonlanıyor aynı muhalefet ve yandaş medyasının fonladığı gibi..

  1. minnoş Aheste
   minnoş Aheste
   22 gün önce

   Abi Hollanda'dadan esrarlı kek getirip yiyor musun bu neyin kafası

  2. darthbane
   darthbane
   26 gün önce

   Gay olmama rağmen cebime para girmiyor alla alla

 87. pelz nice
  pelz nice
  28 gün önce

  kadın olsaydım kesin lez olmak isterdim herhalde bir pamuk prenses ile birlikte olmak çok hoş olurdu herhalde

 88. Sibel Bedir
  Sibel Bedir
  28 gün önce

  Sizi seviyorum🥰

 89. Sevginin Gücü
  Sevginin Gücü
  29 gün önce

  Allah siz ve sizin gibileriniz ıslah eylesin olmuyorsanız kahhar ismiyle kahr û perişan eylesin.

  1. Ekin ama Can olmayan
   Ekin ama Can olmayan
   21 gün önce

   Tm

 90. zed koc
  zed koc
  29 gün önce

  Ben 6 yaşında cinsel yönelim konusunu bırak beynimin çalıştığı ile alakalı şüpheler içindeydim.. Sanırım bu daha iyi hmm

 91. Kartal Tibet
  Kartal Tibet
  29 gün önce

  Bi kere lezbiyenlik nedir,eşcinseliz desenize.

 92. Vegans are the healthiest
  Vegans are the healthiest
  Aylar önce

  teşekkürler

 93. SAMSUNSPOR 55
  SAMSUNSPOR 55
  Aylar önce

  Ben çirkin kızların lezbiyen yakışıklı erkeklerin gay olmasını destekliyorum, böyle olsun ki güzel manitalar bana kalsın jajajajaj

  1. SAMSUNSPOR 55
   SAMSUNSPOR 55
   Aylar önce

   @hiromi ne demek istedin anlamadım ama instegram varsa hemen tanışabiliriz 😄

  2. hiromi
   hiromi
   Aylar önce

   s ve j

 94. Burak KOYUNCU
  Burak KOYUNCU
  Aylar önce

  İkisininde üst sınıf zengin insanlar olması tesadüfmü

  1. Ekin ama Can olmayan
   Ekin ama Can olmayan
   21 gün önce

   Babam sıradan bir kamyon şöförü, annem basit bir fabrika işçisi, Köyde kit kanaat geçiniyoruz. Senin bakış açına göre panseksüel olmamalıyım?

  2. minnoş Aheste
   minnoş Aheste
   22 gün önce

   Üst sınıf oldıkları için ailelerine açılıp açık açık yaşayabiliyorlar

  3. darthbane
   darthbane
   26 gün önce

   @Burak KOYUNCU ben ve tanıdığım bir cok kisi

  4. Burak KOYUNCU
   Burak KOYUNCU
   Aylar önce

   @kendimezorbayim erkek misin kızmı

  5. kendimezorbayim
   kendimezorbayim
   Aylar önce

   @Burak KOYUNCU ben kardeşim ben,bazen ekmek alacak para bulamıyorum öğrenciyim. fakirim ama eşcinselim

 95. Pin In
  Pin In
  Aylar önce

  Cok talisiniz, insallah hep boyle guler ve mutlu olursunuz :) Oyku Serter bence lezbiyen ve daha bir cok ama kimse birsey soylemiyor... cok kotu

 96. Cesur GÜRSEL
  Cesur GÜRSEL
  Aylar önce

  Eşcinsellik sadece insanlarda olan bir durum değil. Bilinen 500 tür hayvanda da eşcinsel vaka var. Biraz biyoloji, biraz evrim bilen bir insan bu durumun sebeplerini de çok net görebilir. Dolayısıyla insanların cinsel yönelimlerine bakmak gereksiz.

  1. Cesur GÜRSEL
   Cesur GÜRSEL
   Gün önce

   @Episteme 666 tutarsız bir durum yok. Tek tutarsızlık sizin yorumlar. Yani neyin doğru ya da yanlış olduğuyla doğa değil, insan ilgilenir.

  2. Episteme 666
   Episteme 666
   Gün önce

   @Cesur GÜRSEL ben yorumunuz ile aciklamaniz arasindaki tutarsizliktan bahsettim. made, herseyin anlamini biz yukluyoruz evren icin anlami yok, buradan ne sonuc cikar? hicbir sonuc cikmaz ve her bir defasinda, her durum ve sart icin indifference point indeysek o zaman? yani?

  3. Cesur GÜRSEL
   Cesur GÜRSEL
   Gün önce

   @Episteme 666 Ben anlam aramıyorum ki. Ama anlam arayanlar da yorumumdan gayet net anlam çıkardı...

  4. Episteme 666
   Episteme 666
   Gün önce

   @Cesur GÜRSEL insani olaylari evrensel olanla aciklayinca hicbir sey yapmis olmuyorsunuz, cunku o zaman hicbir seyin anlami olmus olmuyor

  5. Cesur GÜRSEL
   Cesur GÜRSEL
   Gün önce

   @Episteme 666 doğada yanlış ya da doğru yoktur. Evren bu ayrımı yapmaz. Sadece insani algılarla belli yargılara varabiliriz. Bir kuşun yavrusunu ağaçtan atmasının evren için bir anlamı ya da önemi yoktur. Buna anlam yükleyen biz insanlarız sadece. Dolayısıyla da bir homosapiensin cinsel yönelimi doğanın umurunda değil. Bu da bizi ilk cümleme götürür. 🙂

 97. semih akar
  semih akar
  Aylar önce

  En azından hiç degilse eski sevgili eski eş cinayetine kurban gitmezler. Türkiye gibi bir ülkede hayata tutunmayı başarmışlar pırıl pırıl gençler bu gençlerin sayesinde bizde sömürgeci gerici cahil yönetimlerden kurtuluruz belki bırakın cinselliği yatağa mahkum hastalar için ötenazi bile uygulanamıyor bu ülkede

 98. Halil Arıcan
  Halil Arıcan
  Aylar önce

  Allah'u Teala bize muhtaç değildir İhlas suresinde var namaz kılmamıza Ramazan ayında oruç tutmamıza ihtiyacı yoktur. kendi topuğuna sıkar insan

 99. Gülruhu Beyaz
  Gülruhu Beyaz
  Aylar önce

  Allah ım sen bizleri ve nesillerimizi koru. Sapmaktan ve sapıtmaktan sana sığınırız

  1. Gülruhu Beyaz
   Gülruhu Beyaz
   10 gün önce

   @tancoo bilakis.

  2. tancoo
   tancoo
   11 gün önce

   noldu gözün mü kaldı :D

 100. Gülruhu Beyaz
  Gülruhu Beyaz
  Aylar önce

  Euzubillahimineşşeytanirracim.