Montrö Sözleşmesi nedir, Türkiye sözleşmeyi feshederse ne olur?

4 837 görünümler 504 B

Montrö Sözleşmesi nedir, Türkiye sözleşmeyi feshederse ne olur?
İstanbul Sözleşmesi'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla feshedilmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi içerisinde uluslararası anlaşmalardan çıkılma yöntemiyle ilgili tartışmalar başladı.
Bu tartışmalar kapsamında özellikle Montrö Sözleşmesi bir süredir gündemde bulunuyor.
Son olarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, HaberTürk TV'de katıldığı bir programda, Montrö Sözleşmesi'nin Cumhurbaşkanı tarafından feshinin mümkün olup olmadığı yönündeki bir soruya bunun "teknik olarak yapılabileceği" yanıtını verdi.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan emekli 104 amiral de haftasonu yaptıkları ortak açıklamada, Montrö Sözleşmesi'nin tartışma konusu yapılmasından kaçınılması gerektiğini söyledi.
İktidarın sert tepki gösterdiği bu bildirinin ardından soruşturma başlatıldı, 10 emekli amiral gözaltına alındı.
Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Montrö Sözleşmesi’nden çıkmayla ilgili halihazırda ne bir çalışmamız ne de böyle bir niyetimiz vardır. Ama gelecekte bu ihtiyaç ortaya çıkarsa, ülkemizi daha iyisine kavuşturmak üzere her sözleşmeyi gözden geçirmekten de çekinmeyiz" açıklamasını yaptı.
Son günlerde tartışmaların odağındaki Montrö Sözleşmesi'nin kısaca anlatmaya çalıştık.
Montrö Sözleşmesi ve Kanal İstanbul ilişkisini mercek altına aldığımız videomuz ise burada: trnet.info/watch/video/pH2Tl3y7l3CuvLE.html
BBC Türkçe internet sayfası: www.bbc.co.uk/turkce
Facebook: bbcturkceservisi
Twitter: bbcturkce
Instagram: bbcturkce

YORUMLAR

 1. mustafa doğan
  mustafa doğan
  3 saatler önce

  Cahil çok oldukça bu ülkenin burnu pislikten çıkmaz ne yazık ki. Sokağa çıksan 100 kişiye montrö sorsan. 5-10 kişi hariç bilmez. Böyle cahil milletle yine iyi dayandı ülke...

 2. vedo kaya
  vedo kaya
  4 saatler önce

  Amerika ile Tayyip Erdoğan hala ortak hareket ediyor sadece sessiz ve derinden gidiyorlar

 3. ceyoz Ceyoz
  ceyoz Ceyoz
  5 saatler önce

  Bunlar birşey bilmiyor,Hakan Ural gerçekleri açıkladı😂

 4. Muttalib Akca
  Muttalib Akca
  5 saatler önce

  Söylediğiniz gibi Sadece Sınırlama yapabiliyoruz . ... Kontrol asla bizde değil

 5. Mujdat Ozturk
  Mujdat Ozturk
  7 saatler önce

  Böyle bir haberi bbc nin yapması çok manidar

 6. TC SON SANCAK
  TC SON SANCAK
  11 saatler önce

  HERKES UYANSIN VE ÇAĞRILARIMA KULAK VERSİN. TAYYİP SÜFYAN VE ONCA SAHTE MEHDİ Yİ MAHSUS ÇIKARIYOR. BENİ PERFELEMEK İÇİN YAPIYOR. BEN BURADAYIM. HERŞEY EKİM 2018 DE BAŞLADI.

 7. TC SON SANCAK
  TC SON SANCAK
  11 saatler önce

  ÇOĞUNUZ BİLMEZSİNİZ. BENİM YAŞIM 30 'A YAKLAŞIRKEN 2018 DE SUSTURULMAK SİNDİRİLMEK KORKUTULMAK ADINA CEZA EVİNE ATILDIM. GİRDİ ÇIKTI İLE KISA SÜREDE ÇIKTIM. VE BÖYLE BU HESAPLAR KAPANMAZ DEDİKTEN SONRADA MÜSİBETLERİ SIRALADIM. ÇOK GEÇMEDİ AKPNİN KÖPEĞİ OLAN CENGİZ İNŞAAT KÖPRÜSÜ ÇÖKTÜ. VS DİĞER MÜSİBETLER ÇOĞALDI. PEŞPEŞE KAZA BELALAR OLDU. KARDEŞLERİM ERDOĞAN SADECE ORTA DOĞU EŞBAŞKANI DEĞİL KENDİSİ BİZZAT DİNSİZ İMANSIZ GÜRCÜ YAHUDİSİ SÜFYAN DIR. BEN İSE TÜRKLÜĞÜN SON UMUDU OLAN BEKLENEN KURTARICIYIM. TEK MEHDİ İSA NEBİ YİM.

 8. TC SON SANCAK
  TC SON SANCAK
  11 saatler önce

  BEN TEK MEHDİ. VE BENDEN BAŞKA DA MEHDİ YOKTUR. HERŞEY EKİM 2018 DE BAŞLADI. EBU SÜFYANI 2019 DA DERDEST ETTİM. TAYYİP GÜRCÜ YAHUDİSİ SÜFYAN DIR. HAKAN FİDAN İRAN ŞİA AJANIDIR. HULİSİ AKAR ABDULLAH GÜL İNGİLİZ DERİN DEVLETİ AJANIDIR. HEPSİNİ İPE DİZİCEM. TEK TÜRKLÜK MEVCUTTUR. ODA ALTARIN OĞLU TARKAN TÜRKLÜĞÜDÜR. DİRİLİŞ KURULUŞ UYANIŞ GİBİ DİZİLER TÜRKLÜĞÜ BALTALAMA ADINA SUNULAN OYALANTI ÖZSÜZ GÖSTERİMLERDİR. BİZDEN DEĞİLLER. BİZLER GERÇEK TÜRKLERİZ. GERÇEK TÜRKLÜK GİZLENİP PERDELENMEKTEDİR. ÇÜNKÜ GERÇEK TÜRKLÜK BİLİNCİ İLE YAŞAR VE YAŞATILIR İSEK DÜŞMANLARIN KORKUSU BU. HEPİNİZİ ÖLDÜRÜCEZ. KAFİRLER BEKLEYİN.

 9. TC SON SANCAK
  TC SON SANCAK
  11 saatler önce

  KISA ÖZET ŞUDUR. 100 YIL EVVEL GELDİLER HİLAFETİ MUHAMMEDİYE DÜZENİNİ YIKTILAR. 100 YIL SONRA ŞİMDİ İSE BAŞKA KILIKTA GELDİLER KONTROLLÜ MODERN HİLAFETİ MUHAMMEDİYE DÜZENİ KURMA PEŞİNE DÜŞTÜLER. AKP TERÖR ÖRGÜTÜ. TAYYİP ERDOĞAN EBU SÜFYAN DIR. GEORGE BUSH DECCALDİR.

 10. Enginsen
  Enginsen
  12 saatler önce

  Kesinlikle yapilmamali. Hicbir faydası olmadığı gibi Türkiyeyi son derece sıkıntılı bir duruma sokar bu iş. Mevcut şartlar değişir yeni bir rejim oluşursa tamamen Montrö masaya yatırılır bu işte de kaybeden Türkiye olur. Ileride ya Rusya ile taraf ya da papaz oluruz. Bu tamamen bir ihanet projesi, TC Devletinin değil olsa olsa Abdnin projesi olabilir. jeopolitik olarak da bir askeri harekatta ada şehri gibi korumasız bir hale gelir Avrupa yakası. 3-5 tane Arap müteahhit mali götürecek diye ülke böyle bir aptalca riske atılmaz. Istanbul boğazının ruhu da kalmaz 2 milyon ekstra nüfusu bu şehir hiç kaldıramaz onu geç Devlet garantisi verilirse kimseyi de zorla geciremeyecegine göre bütün o inşaat masrafları hepsi bizim.cebimizden boşu boşuna cıkmış olur bu ülkenin de ekonomisi bir daha sittin sene rayına oturmaz.

 11. aslı
  aslı
  13 saatler önce

  Ülkeyi araplara satacak herhalde bu arap sevdalıları kim proje acaba tarih gösterecek

 12. Turkish Empire
  Turkish Empire
  15 saatler önce

  Montrö değişecek. Bizim izin verdigimiz gemiler sadece geçecek. Şimdiki gibi ipini koparan değil.

 13. Film Film
  Film Film
  19 saatler önce

  Satılmadık bir sözleşmemiz kalmıştı

 14. Kubilay ÜLGEN
  Kubilay ÜLGEN
  20 saatler önce

  Kanal İstanbul projesi olacak. NOKTA. :)

  1. Kubilay ÜLGEN
   Kubilay ÜLGEN
   20 saatler önce

   @Ventus Est ismin TÜRK ismi değil iken profil resmin neden ULU ÖNDER GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK? o resmin ardına saklanmakla eline bir şey geçmez. Sende ki de beyin işte:))

  2. Ventus Est
   Ventus Est
   20 saatler önce

   beynin olsa önce keşke

 15. trader man
  trader man
  20 saatler önce

  Türkiye büyüyüp gelişecek. İlerleyecek...Zoruna gidenin borusuna gitsin. Çekemeyen anten taksın...puhaha..

  1. Ventus Est
   Ventus Est
   20 saatler önce

   boomer

 16. selozb1903
  selozb1903
  21 saatler önce

  BBC olmasa nerden ne öğreneceğiz Türk kanallar örnek almali Kanal ISTANBUL amerikan projesidir rusyayi irani vurmak için montrö çekilirsek hapi tutarız göz göre göre tehlikeye giriyoruz allah yardımcımız olsun

 17. Muhammet Ali Tecimer
  Muhammet Ali Tecimer
  22 saatler önce

  Süveyş ve panama kanallarından adamlar milyar dolarlar kazanırken 100 yıldır nerdeyse bedava elini kolunu sallayarak geçiyor ticari savaş gemisi farketmiyor. Bumu sizin zafer dediğiniz teminat dediğiniz montrö . enayilik den başka bişey değil boğazları teslim etmişiz resmen yol geçen hanı baska bisiy değil. İnşallah fes ederiz bu anlaşmayı birgün o günleri görürüz biz göremesek de

 18. jsjejdjjr iyhrjdnnf
  jsjejdjjr iyhrjdnnf
  22 saatler önce

  Türkiye ve hükumet karşıtı propaganda trolleri salmışlar buraya.

 19. Zeynep Hale Yetik
  Zeynep Hale Yetik
  22 saatler önce

  Offf offf !

 20. Ali Ramis Döngel
  Ali Ramis Döngel
  22 saatler önce

  Montrö sözleşmesi bugün gündemde değil ama yarın gündeme gelebilir. Montrö den cıkarsak ülkeyi savasan sokarız. Sırf ABD Karadenize girmesi için böyle bir sey yaparsak ilerisi cok zor.

 21. Yiğit Yılmaz
  Yiğit Yılmaz
  23 saatler önce

  Dış güçler atağa geçmiş görüyorum ki bizim cahil toplumda bunları şak şaklıyor devam edin koyun sürüsü

 22. mustafa aydın
  mustafa aydın
  23 saatler önce

  Çanakkale’de savaşı kazan 250 kiloluk mermi taşı savaş gemisini vur savaşı kazandık diye bayram yap ama boğazın güvenliğini el edeme bu nasıl bir Zafer bu nasıl bir çelişki

 23. İbrahim Erol
  İbrahim Erol
  Gün önce

  Türkiyenin montrö yü bozmak için gücümü var orada garantör devlet Rusya yaaaaa varrrr 93 harbi ile Osmanlıyı ruslar yıktı,

 24. Zafer Çalışkan
  Zafer Çalışkan
  Gün önce

  "Marmara Denizi ve boğazlar bizim toprağımızdır. Montrö kalkarsa iç su rejimi uygulanır. O zaman tüm kurallar Türkiye tarafından konur. Diğer devletlerin bunu bilmesi lazım." DOÇ. DR CİHAT YAYCI Yani arkadaşlar o kadar devlet neden bu anlaşmadan bu güne kadar çekilmedi? Çünkü serbest geçiş hakları var. Ic su rejimi uygulanacak yerden ücretsiz geçiyorlar avantajlarina olduğu için çekilmediler. Karadeniz ülkelerinin de isine geliyor çünkü Karadenize askeri gemilere sınır koyuyor. Türkiyenin işine gelen nokta abd savaş gemisini sokamadiginda bizi tehdit edemiyor çünkü uluslararası sozlesmeden sokamiyor. 2. Dünya savaşında tarafsız kalmamizi da bu sözleşme korudu. Fakat montrö olmazsa olmaz değildir. Bm ve heryerdr Türkiye toprak bütünlüğü tanınmış ve deklare edilmiştir. Boğazlar Türkiyenin toprağıdir Marmara Denizi iç su sınıfına girer ve bu sozlesmeden ülkeler çekilirse veya çekilirsek. O kalıcı madde falan hikaye iptal olmuş sözleşmenin kalıcı maddesi olamaz bunlari cihat yayci söylüyor. İç su rejimi uygularsak hem para alırız hemde gecislere sadece kendimiz karar veririz fakat bu Türkiyeye politik zorluk getirecektir abd savas gemisi sokmak isteyecek rusya engellememizi isteyecek arada kalacağız. Bundan dolayı sözleşme bir başkasi iptal etmek isteyene kadar devam etmeli ama iptal etmek isteyenler de iç su rejimi uygulanacağını bildiği için bu kadar senedir çekilmek isteyen olmamıştır. Japonya dışında

 25. Sami Deniz
  Sami Deniz
  Gün önce

  Panadan ücretli geç, süveyşten ücretli geçen boğazlardan beleş geç, oh ne güzel dünya

  1. Ventus Est
   Ventus Est
   20 saatler önce

   @hakan hakan bırak uğraşma bu koyunla

  2. hakan hakan
   hakan hakan
   Gün önce

   @Sami Deniz Beleş kanal olmuyor işte o çapsız. Doğal su yolu oluyor. İngilizin elinde boğaz var çapsız. Cebelitarık boğazı:))))) üstelik bizim ki gibi, 6 Ülke'yi bağlamıyor, bütün dünyayı bağlıyor. Doğal su yolu olduğu için, para alamıyorlar:)))))))) Başka komik tespitin var mı çapsız. Yaz da biraz daha gülelim.

  3. Sami Deniz
   Sami Deniz
   Gün önce

   @hakan hakan tamam ya işte hazır elinde beleş yapılmış bir kanal var, bu boğaz ingilizin elinde olaydı para vermeden geçemezdin zaten o yüzden adamlar sevr de boğazı işgal ettiler bura benim dediler çok bilmiş zavallı,

  4. hakan hakan
   hakan hakan
   Gün önce

   Sevgili cahil kardeş. Panama ve Süveyş, milyarlarca dolar harcanarak, yapılmış KANALDIR. Bizimkisi ise BOĞAZDIR. Daha arada ki farkı bilmeden, yorum yapacak, cahil cesaretine hayran kaldım. Günümüz Türkiye'si nin bir özetisin.

 26. Cezeri
  Cezeri
  Gün önce

  Türkiye isterse çekilir sıkıntı yok !...

 27. Dursun DEMİR
  Dursun DEMİR
  Gün önce

  Montre den filan çekilme yokki kim nerden çıkarıyor kanal istanbulla pasif gelir sağlama peşindeler suveyş gibi panama gibi

 28. Batın Topbaşoğlu
  Batın Topbaşoğlu
  Gün önce

  Kim ne derse desin ister gavur medyası diyin,ister yalancı medya bu tarz kanallar olmasa doğru düzgün çoğu bilgiyi öğrenemeyeceğimiz kesin

 29. #siiryürekte #poeminly
  #siiryürekte #poeminly
  Gün önce

  dışişlerine kpds ile alınan memurların dörtte üçü şu kadar bilgiye sahipse saçlarımı kazıtırım. türkiye’nin sıkıntısı bir sömürge ülkesi mantığında kritik kurumlarına memur alması ve onları donanması gerekenlerle donatmamasıdır. yoksa siyasetçi her şeyi söyler o ayrı.

 30. Kemal Seyyahi
  Kemal Seyyahi
  Gün önce

  Türkiye beleş ülke nasıl olsa Her türlü gemi bedava gelip geçiyor

 31. Cihan Bayram
  Cihan Bayram
  Gün önce

  Montrö antlaşması ni anlatan BBC ne kadar manidar

  1. hakan hakan
   hakan hakan
   Gün önce

   Ahaber izle sen.

 32. Ismail Rizazede
  Ismail Rizazede
  Gün önce

  montrönun baypas olması için. Çanakkaledende kanal açılması lazım.

  1. hakan hakan
   hakan hakan
   Gün önce

   Amerika Montrö'yü bypas etmek için, onu da yapar, merak etme sen.

 33. Furkan Gürünlü
  Furkan Gürünlü
  Gün önce

  Oruç tutarken vücut geliştirme ve spor ile ilgili ücretsiz eğitici bilgiler için benimle iletişime geçebilirsiniz 👍🔥🔥🔥

 34. Yalnız Kalmış X
  Yalnız Kalmış X
  Gün önce

  Montrö' nün iptali kendi ayağımıza sıkmamıza neden olur. Bir daha böyle bir yanlıştan dönülmez de. Montrö' nün iptali boğazları riske sokar. Denizleri güvensizleştirir. Bunu lütfen anlayın.

 35. Elite lover Roberto
  Elite lover Roberto
  Gün önce

  Boğazların ismini ilk kez Türkçe duydum Azerbaycanda bile o boğazlara Dardanel ve Kerç boğazları diyorlar. Malum Sovyet zülmünde yaşadık. Ama bence bazı konularda iyi ki, yaşadık. Toprak ağalarının zülmü bitti, aşiret ve mafya kavgası yok. Mis gibi

 36. Selahattin KARLI
  Selahattin KARLI
  Gün önce

  Ülke bizim ister kapatır ister açarız. Korkma diye başlayan istiklal marşını unutmayınız

 37. Beyza Çoksoylu
  Beyza Çoksoylu
  Gün önce

  Herkes bir şeylerin farkında olmasına ve yönetimden içinde bulunduğumuz durumdan şikayetçi olmasına rağmen yıllardır sandıktan aynı sonuçların çıkmasının 2 nedeni olabilir. Ya insanlar 3 maymunu oynayıp bilinçsizce oy kullanıyor ya da iktidarın karşısında güçlü bir muhalefet yok. Sizce sorun hangisi?

 38. Eyüp Çiçek
  Eyüp Çiçek
  2 gün önce

  Boğazlarla ilgili tüm antlaşmalardan çekilmemiz lazım .Tüm gemilerden para almamız lazım ve istemediğimiz gemileri geçirmememiz lazım

  1. Eyüp Çiçek
   Eyüp Çiçek
   22 saatler önce

   @hakan hakan Uluslarası hukuk sadece bizim için mi geçerli Dünyadaki tüm boğazı olan ülkeler kendi boğazlarını kontrol ediyor. Her ne olursa olsun hiçbir anlaşma yararımıza değil.

  2. hakan hakan
   hakan hakan
   Gün önce

   Öyle olmuyor işte o işler. Klavye başında kolay gözükebilir ama, uluslararası hukuk var.

 39. Gökhan
  Gökhan
  2 gün önce

  Ant network :Leaders Eagle Network:unal TİME STOP:ggokhan Bee:unalgkhn Bitranium:46BFE2ED0F9 Zaman kaybetmeyin sizde kazin Kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk

 40. Batman
  Batman
  2 gün önce

  Montrö, imzalandığında 5 yıl sonra olması lazım sanırım taraflardan herhangi birinin bildirimi ile tekrar masaya oturulabilir montrö askıda olan bir andlaşmadır, Ve Cumhurbaşkanı Anayasal, Temel hak ve özgürlükleri ilgendiren konularda kararname ile fesih yada ilgada bulunamaz Anayasaya aykırı bir durum bu ama kim takıyoki bunu?

 41. Tayfun Can
  Tayfun Can
  2 gün önce

  Kanal yapılırsa abd Çin Rusya AB nin iplerini eline alırsın. Bir düşün rusyaya suriye de beni rahat bırak yoksa kanaldan abd savaş gemilerini geçiririm dediğini. Yada abd ye beni Akdenizde ege de rahat bırak yoksa kanaldan Rus savaş gemileri ve denizaktılarını istediğim süre ile istediğim tonajda ak denize egeye salarım de Çine aynı vb... Burda hesap geçeçek Yük gemilerinde para almak değil daha büyük Bi düşünce var hala anlamadınız mı gençler

  1. hakan hakan
   hakan hakan
   Gün önce

   Kardeş, sen anlamamışsın. Rus gemisi tabi ki geçecek, zira Karadeniz'e kıyıdaş Ülke. Montrö zaten Karadeniz'in güvenliğini sağlıyor.

 42. Muhammet Turan
  Muhammet Turan
  2 gün önce

  Türkiye Rusya için önemli bir ülke

 43. Ömer Tarhan
  Ömer Tarhan
  2 gün önce

  Herkes kendini milli sayıyor ama asıl sorun herkesinin milliyetçiliği Türk milliyetçiliğinden ziyade ideolojik bir milliyetçiliğe dayanıyor.Yani senin milliyetçiliğinle benim milliyetçiliğim aynı değil.Iktidar olanın milliyetçiliği geçerli sadece..Bunu kimse dile getirmiyor ama karşıdakini karalamadan geçemiyor. Artık kendinizi kandırmayı bırakın !..

 44. Zafer Kulagu
  Zafer Kulagu
  2 gün önce

  Lozan ve Montrö anlaşmasını tartışmaya açmak , vatan hainliğidir.

  1. Zafer Kulagu
   Zafer Kulagu
   2 gün önce

   @rejep ahmedow hiç merak etme. Yakında aynı bayrak altında birleşeceğiz. NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE

  2. rejep ahmedow
   rejep ahmedow
   2 gün önce

   @Zafer Kulagu RTE gibi diktatorlar kardes TCnin gelecegi olmaz kardes. Size fakkat guyc ve guvve arzu ediyorum. Turk aleminde demokratiya ve azadlik olsun

  3. rejep ahmedow
   rejep ahmedow
   2 gün önce

   @Zafer Kulagu sevap Ataturkin imagi RTE gibi diktatorlar ucun coh pis sey, ona gorede onlar o imagi yok etmeyin zorunda

  4. Zafer Kulagu
   Zafer Kulagu
   2 gün önce

   @rejep ahmedow bunlar sizin dışarıdan görüp bildiğiniz gibi değil kardeşim.

  5. Zafer Kulagu
   Zafer Kulagu
   2 gün önce

   @rejep ahmedow belki bilginiz yoktur sizin. Bunlar TC ibaresini tabelalardan kaldırdılar. Okullarda Türk andı okunurdu. Ne mutlu Türk’üm diyene denirdi. Bunlar yasakladı. Bu gün okunmuyor. 30 Ağustos Zafer bayramı yıllardır kutlanmıyor mesela Türkiye’de. Her fırsatta Türk’ün atası Atatürk’e hakaret ediyorlar. Milli günlerde Atatürk posterlerini bilinçli olarak ters asıyorlar.

 45. Yusuf Yazıcı
  Yusuf Yazıcı
  2 gün önce

  Montrö nün kaldırılması demek NATO-amerikan gemilerinin Karadenize dolması demek ee buna Rusya da göz yummaz yıllardan beri Karadeniz'de barışı bu anlaşma ile koruyoruz galiba rahatlık götümuze batıyor

  1. Ttyy ytt
   Ttyy ytt
   Gün önce

   Montrönün kaldirilmasi direk rusyaya savaş açmamiz gibi birşey.

 46. ferhat dikmen
  ferhat dikmen
  2 gün önce

  Pamukkale Üniversitesinde 2015 yılında seçmeli olarak inkilap tarihi dersimize Doc. Dr.Umut Karabulut hocamız girdi . Kendisinin uzmanlık alanı Cumhuriyet Tarihidir . Bize o derste Lozan Antlaşması hakkında ortalıkta dolaşan safsataları anlattı , yok 100 sene boyunca maden çıkaramayacakmışız, gizli maddelerin olmadığını vs anlattı ayrıntısıyla kanıtlarıyla .Daha sonra Kanal İstanbul projesinden bahsetti durduk yere gündemde olmamasına rağmen .Şu anda Montrö Boğazlar sözleşmesinden dolayı ticari gemiler vs neredeyse hiçbir harç parası ödemeden geçebiliyor , antlaşmada şöyle bir madde varmış bunun gerekçesi olarak " BAŞKA BİR GEÇİŞ YOLU YA DA ALTERNATİF OLMADIĞI İÇİN . " . Hocamız "Eğer bu kanal yapılırsa Türkiye diyecek ki bak yeni bir alternatif var , Artık ticari gemileri vs artık kanal istanbul dan geçirmeyi zorunlu tutuyorum !" diyerek yılda milyarlarca dolar para kazanacak süveyş ve panama kanalında olduğu gibi . *Kendi düşüncelerim değildir bize anlattıklarını aktardım ,doğrudur yanlıştır bilmiyorum .

  1. hakan hakan
   hakan hakan
   Gün önce

   Senin hoca, tek bir bilimsel makalesi olmadan, siyasi ilişkilerle hoca olanlardanmış. Çünkü size anlattığı şeylerin tamamı, palavra. Hoca yapanlara borcunu ödüyor.

 47. esər
  esər
  2 gün önce

  Ne çakal bir kanal montrödwn beri bizim kontrolümüzdeymiş Fatih Yavuz Kanuni zamanında kimin kontrolündeydi

  1. hakan hakan
   hakan hakan
   Gün önce

   Kıyaslama yapmak için, 600 sene geriye mi gitttin? Fatih zamanında bizim kontrolümüzdeydi. Eeeee?

 48. Ali Agbulak
  Ali Agbulak
  2 gün önce

  Kanal İstanbul'u savunduğumdan değil ama İngiliz aklı ile kanalın yapılmaması için kamuoyu oluşturmaya yönelik hazırlanmış bir video.

 49. erşan ildiz
  erşan ildiz
  2 gün önce

  Bugün A haberde montro antlaşması ile toprak kaybettik diye bi haber gelsr inanacak okadar çok sığır tanıyorum ki o yüzden montro karşıtı olanlari ciddiye almayin derim

 50. Murat Şan
  Murat Şan
  2 gün önce

  Ekonomiyi batıran, fabrikaları satıp işçiyi bitiren adamlar; üç beş geçiş ücreti için boğazların askeri güvenliğini fesh etmeye çalışıyor. Komedi filmi gibi anasını satayım.

 51. KORAY
  KORAY
  2 gün önce

  BBC Sizin Misirin kontrolündeki Suveyse de konu acsaniz da insallah ibret alsa Bitmedi Gelmis Kendini Feda eden Reisin resmiyle cahil toplamasi yapmayın tek karakter genel ahlaka uygun olandir Son Bu insan dir(Reis) demeye agziniz gitmiyor

  1. hakan hakan
   hakan hakan
   Gün önce

   Sn Sığır. Süveyş'le Montrö'nün ne alakası var?

 52. Devran Bal
  Devran Bal
  2 gün önce

  Montre anlaşmasını içerini okuyan var mı içinizde ?

 53. Devran Bal
  Devran Bal
  2 gün önce

  Türkiyenin o zamanki posta gazetesi aynı Alman Der Bild gazetesi gibi çok ama çok güzel bir yalan hikayesi yazmış Montre hakkında , biz bugazlarda montre zaferini elde etik diyar , milleti çok fena uyutmuşunuz CHP emde Çok Güzel bir şekilde yalanlarınız aynı bir uyku hapı gibi millete içirip milletin haklarına tecavüz etmişiniz. Pess beee

  1. hakan hakan
   hakan hakan
   Gün önce

   Dünyanın en kolay kandırılan zevatı, tespit yapmış:)))))) Montrö'yü kaldırıp, yine çaktırmadan, abd'nin kucağına oturmaya bahane arıyorlar:)))) 6. Filoyu kıble yapıp namaz kılanlar, dolmabahçe'de yine 6. Filoyu görmek istiyor. Derdiniz belli oldu.

  2. Reşit Parlak
   Reşit Parlak
   2 gün önce

   daha yazı yazmayı beceremeyen adam bize akıl veriyor, gülünç.

 54. yunus emre
  yunus emre
  2 gün önce

  Söyleyin yalanları anlatın gerçek olmayanları İngilizin kurduğu haber kuruluşundan ne olur Montrödan önce sizi kaldırması lazım.

  1. hakan hakan
   hakan hakan
   Gün önce

   Gayet net anlatmışlar. Sen neresini anlamadın? Söyle ben anlatayım.

 55. Halil İbrahim GÜL
  Halil İbrahim GÜL
  2 gün önce

  Bbc den beklenen bir video olmuş. Turkiyenin aleyhine gelişebilir mış. Hadi len bundan daha kötüsü nedir. Kimseye geçemezsin diyemiyorsun. Bu videodaki lerin kim olduğu belli hepsi soros un çocuğu. Bu muhalefet neye kötü diyorsa bu ülke için iyidir. Durmak yok yola devam REİS

  1. hakan hakan
   hakan hakan
   Gün önce

   @Halil İbrahim GÜL Montröcüler diye bir tabir yok. Montrö'nün Türkiye'nin güvenlik tapusu olduğunu bilen, Türk'ler, ve bundan rahatsız abd'ye yardım ettiğinin dahi farkında olmayan ahmaklar var. Allah kştap diye sizi kandıranlar, sizi Soros'un da, İsrailin'de kucağına oturtuyor. Bu kadar rezilsiniz. Kanal İstanbul'a gelelim. Eğer sadece klasik beton projesi ise, sıkıntı yok. Ama abd'nin karadenize çıkış projesi ise, abd katar projesidir. Benden bir tavsiye, Allah kitap deyip, siz cahil cühelayı, abd'nin kucağına oturtanlara dikkat edin.

  2. Halil İbrahim GÜL
   Halil İbrahim GÜL
   Gün önce

   @hakan hakan Kendini yırtmaya gerek yok bizim dost düşman algılama sistemlerimiz yerli. Sen aşağılama ve hor görme hastalığından kurtulursan dediklerime cevap verirsin. Reis bu ulk3nin bekası için her şeyi yaptı yapıyor, çok basit bu gün kanal istanbul a kim karşı ise montrö ya o sahip çıkıyor.

  3. hakan hakan
   hakan hakan
   Gün önce

   @Halil İbrahim GÜL Çünkü cahilsiniz. Dünyanın en kolay kandırılan zevatısınız. Montrö Türkiye'nin güvenlik tapusudur. Montrö sayesinde, abd Karadeniz'de üs kuramıyor. Montrö sayesinde, Karadeniz, dünyanın en sorunsuz denizi. Montrö sayesinde, abd'nin hakimiyet kuramadığı tek deniz, karadeniz. Ege ve akdeniz'de Abd bizi kuşatmış durumda. Yunanla, israil'le tatbikat yapıyor sürekli. Peki neden karadeniz'de yapamıyor? Çünkü montrö var. Farkında bile değilsiniz, kendinizi Soros'a satmışsınız. Bu kadar ahmak olmayın.

  4. Halil İbrahim GÜL
   Halil İbrahim GÜL
   Gün önce

   @hakan hakan Montroyu savunan camianın kanal istanbula karşı olmasi bunlarin da abd den turkiye için demokrasi beklemesi kimin ne safta olduğunu çok açık ortaya koyuyor. Sorun sizin gibilerin bu memlekette bizim gibileri hep cahil görmeleri. Sizin cahilliginiz de bu memlekettin insanının ne kadar zeki ve basiretli olduğunu bilmemeniz.

  5. hakan hakan
   hakan hakan
   Gün önce

   @Halil İbrahim GÜL Montrö'ye zerre bilmeden saldırmak, hem cehalet hem ihanettir. Posta koydu falan, bunlar cahil cühela kandırma hikayeleri. Montrö'den rahatsız olan, bir abd, bir siz:)))))) Sebebini hiç düşündün mü?

 56. OĞUZ-HAN TARIK ÖZ-ATA
  OĞUZ-HAN TARIK ÖZ-ATA
  2 gün önce

  Plip videosu yorumları kapalı neden korkuyorsunuz. Demokrasi, özgürlük, ifade hürriyeti nerede? Yoksa hepsi dünyanın "en kullanışlı yalanları mı? " Kendini şirin göstermeye çalışma bbc...

 57. mustafa Melih
  mustafa Melih
  2 gün önce

  Amerika 'yı boğazdan geçirmeyen montrö ye selam olsun.

 58. Asya YEŞİL
  Asya YEŞİL
  2 gün önce

  Kanalı Açalım bugün olmazsa 100 yıl sonra açılacak kanal yine montrö gündeme gelecek Möntröye ayar çekilmeli zaten tam bizim istediğimiz gibi bir anlaşma değil o kadar şehit verdik daha iyisi olmalı

 59. Harun Aygoz
  Harun Aygoz
  2 gün önce

  Allah aşkına bu bbc kime hizmet ediyor. Benim devletim neden diğer boğazı olan avrupa ülkeleri gibi geçen gemilerden vergisini alıpta vatana millete fayda sağlayamıyor. Bunu neden bir Türk evladı sormuyor.

 60. Selahattin Kara
  Selahattin Kara
  2 gün önce

  5.22 türker ertürk bu adamı iyi tanıyın suriyenin kuzeyinde radikal islamcı örgütler olacağına laik yapısını bildigimiz kürt pyd gibi grupların olması daha iyidir diyecek kadar öngörüsüz biridir. Türkiye böyle çok bilmislerden çok çekti

 61. sabri turfanda
  sabri turfanda
  2 gün önce

  Kanal İstanbul projesi ilk ilan edildiğinde olası İstanbul depremini tetikler denerek karşı çıkıldı beklenilen tepki gelmeyince, bu proje katarlılar ve rantçıları zengin etmek amacıyla yapılmıştır ve hiç bir getirisi olmamasına rağmen ülke ekonomisine büyük yük getirecek dendi yine istenilen tepki oluşturulmadı, şimdide hiç bir hükümet yetkilisi böyle bir durumdan bahsetmemesine rağmen montrö yü dillendirip kanal İstanbulu yapımı engellenmeye çalışılıyor. Kanal İstanbul ülkemize ne getirir ne götürür idrak edecek bilgim yok ama yapılmaması için bağzı kesimler bu kadar debeleniyorsa şundan kesin eminim demekki ülkeye büyük faydası olacak. Yapılmasın diye o kadar yırtındılarki kanal İstanbul yapılırsa tavuklar kısırlaşacak Çin den sunni yumurta ithal etmek zorunda kalacağız deseler şaşırmam artık.

  1. hakan hakan
   hakan hakan
   Gün önce

   @sabri turfanda Diğerleri ile farkınız şu. Siz bilmeden veriyorsunuz:)))) Çünkü dünyanın en kolay kandırılan zevatısınız. Allah kitap, yerli,milli diyerek verditiyorlar size. En komiği de bu. Montrö'den tek rahatsız olan siz ve abd:)))))) 6. Filoyu kıble yapıp namaz kıldığınız günleri özlediniz. Dolmabahçe'nin önüne abd donanmasını, tekrar dizdirtmeden, rahat etmeyeceksiniz. Anlaşıldı.

  2. sabri turfanda
   sabri turfanda
   Gün önce

   @hakan hakan birde şöyle bir durum var kanal İstanbulun yapımını abd isteseydi o kanalın yapımı yıllar önce bitmiş olurdu. Bu kanalın yapımı ilan edileli yıllar geçti ve hala yapılamadığına göre bu kanalın yapımını sadece abd değil avrupa da , rusyada istemiyor demektir. Onların istememesi benim istemem için yeterli bir sebep.

  3. sabri turfanda
   sabri turfanda
   Gün önce

   @hakan hakan 42 yaşındayım ve o yapılmasın diyenlerin yıllarca arka taraflarını abd ye verdiklerine canlı şahidim. Haaa biz yıllarca verdik aynı hatayı siz yapmayın diyorlarsa onu bilemem lakin şunu biliyorum ki o yapılmasın diyenler iktidara ilk geldiklerinde yine arkalarını abd ye vermiş olacaklar. Zaten arkalarını abd ye vermeden iktidara da gelemezler.

  4. hakan hakan
   hakan hakan
   Gün önce

   Yapılmasın diyenler, arka tarafınızı yine abd'ye vermeyin diye yapılmasın diyor.

 62. Farzad fn
  Farzad fn
  2 gün önce

  Eğer bbc+chp+pkk onayliyorsa sikinti buyuk

 63. Taraflı Tarihçi
  Taraflı Tarihçi
  2 gün önce

  Lozan da yalan montrö de.. Bunu şimdi konu diğe değil yıllardır üzerinde çalıştım için biliyorum, ama kafa patlatıp anlatmak zor herkes bildini okuyor

 64. Cxxx Xxx
  Cxxx Xxx
  2 gün önce

  Kanal İstanbul'un tek amacı ABD'yi karadenize sokabilmek hatta kanal istanbul projesinin maliyetini bizzat ABD karşılayacak giremediği tek deniz orası.ABD artık Rusya'ya yakın olmak sıcak temas sağlamak istiyor orada gücünü ve egemenliğini sağlamayı hedefliyor.Hatta Rusyanın oradaki mutlak hakimiyetini kırmak istiyor.Bu da olası kanalda epeyce savaş gemisi görebileceğimiz hatta videoda anlatıldığı gibi Rusya'nın deniz kuvvetlerine haddinden fazla yatırım yapmasına neden olacak.Amaç katarlara arsa satmadan ziyade bu.

 65. Muhammer Yozgat
  Muhammer Yozgat
  2 gün önce

  Daha iyisi varken neden iyi saydığınız la yetinelim ?? Montrö Lozan kendi dönemleri çerçevesinde başarıdır fakat bugün ki TC devletinin milletinin gücüne istiklâline gölge düşürücü konumdadır her 2 antlaşma da önemini geçerliliğini yitirmişdir aksini iddia edebilen insanlar Türklüğün temel anlam ve önemini kavrayamamış itikatsızsız insanlardır.

 66. Uzeyr N.
  Uzeyr N.
  2 gün önce

  Şuraya gelip ülkeyi yönetenlere sallayanlar bu kanal Türk kanalı değil haberiniz olsun . Türkiyenin çıkarları için faaliyet göstermiyor yani onu bilin.

 67. Enes Empire
  Enes Empire
  2 gün önce

  Dünya üzerinde en çok bizi ilgilendiren şu sözleşmeyi daha elin İngilizinin sayfasından öğreniyoruz böyle olunca tabi onun bakış açısıyla yaklaşıyoruz olaya

 68. fasülyedekikurt
  fasülyedekikurt
  2 gün önce

  aman ne büyük iş yapmışlar abd savaş gemileri giremez giremiyormuş. iyide hangi gemi geçiyordu hangisini arayabiliyoruz. yapıştırıyor lar bir etiket gemiye koyuyorlar içine her türlü malı veya mühimmatı hadi yallah geç 2 boğazdan bedavaya giçip gidiyor

 69. Mehmet Aksoy
  Mehmet Aksoy
  2 gün önce

  Ağa BBC Montrö güzel çünkü boğazlar Türkiye'nin değil diyor. Mankurtlaşmış Türkler alkışlıyor! Beyler sakin olun Güçlü Türkiye yeri geldiğinde Boğazların kimin olduğunu gösterecek inşallah!

 70. Ercan Enginar
  Ercan Enginar
  2 gün önce

  Şu konuşan kadın; hiç bir şekilde aklî bir siyasete sahip değil. Konuya hâkim bile değil. Iskembeden konuşuyor. Montrö ile ilgili yazılan bildiriye bile vakıf değil. Ve tabiki diğerleri. Montrö konusu önemli ve geri adım zaten atılmaz. Bu bizim kendimize kurşun sıkmamız demektir. Yazının ve konunun içeriğini bilmeyen sığ kafalar malesef çok. Asla ve asla bu ülkenin bütünlüğüne göz dikecek kim olursa olsun, gözünü oyarız....

 71. temel idrisoğ
  temel idrisoğ
  2 gün önce

  Kanal istanbul ihtiyaçtır nokta .

 72. Göksu HAMARAT
  Göksu HAMARAT
  2 gün önce

  Tek kuruş geçiş ücreti alınmayan dünyadaki tek su yolu. Diğerleri enayi biz akıllıyız.

 73. kazıcı lar
  kazıcı lar
  2 gün önce

  montrö laiktir laik kalacak

 74. Recep AKTÜRK
  Recep AKTÜRK
  3 gün önce

  ÖNCELİKLE CUMHURBAŞKANIMIZ MONTRÖ SÖZLEŞMESİNDEN ÇIKMAK GİBİ BİR DURUM OLMADIĞINI, EĞER MONTRÖ'DEN TÜRKİYE LEHİNE BAŞKA BİR ANLAŞMA YAPILIRSA ÇIKABİLİRİZ.DEDİ.

 75. Recep AKTÜRK
  Recep AKTÜRK
  3 gün önce

  ÖNCELİKLE CUMHURBAŞKANIMIZ MONTRÖ SÖZLEŞMESİNDEN ÇIKMAK GİBİ BİR DURUM OLMADIĞINI, EĞER MONTRÖ'DEN TÜRKİYE LEHİNE BAŞKA BİR ANLAŞMA YAPILIRSA ÇIKABİLİRİZ.DEDİ.

 76. Ömer Acar
  Ömer Acar
  3 gün önce

  Ya onu bunu bırakın biz geçen gemiden niye para alamıyoruz yol geçen hanı gibi boğaz birde ücretsiz kılavuz veriyoruz paso boş yorum Yok savaşta bilmem nolacakmış yok o yok bu biz boşuna mı ka döktük bedava gemi geçecektide çanakkalede niye savaştık

 77. velsa gonza
  velsa gonza
  3 gün önce

  Emekli amiraller bir kukla, aralarındaki basit mesajlaşma doğu Perinçek grubu tarafından "bildiri" başlığı ile medyaya servis edildi. Emekli amiralden de korkacaksanız niye "devlet yönetiyoruz" diye dolaşma hakkınız yok. Yoksa yine mi kandırıldılar?

 78. Emre Yaya
  Emre Yaya
  3 gün önce

  BBC yine buram buramm HAİNLİK KOKUYON HAKKINI VERIYON AMA

  1. Mami Senpai
   Mami Senpai
   2 gün önce

   ya bi sg

 79. Osman Hafiftengariban
  Osman Hafiftengariban
  3 gün önce

  Ben bu ülkenin büyümesi için her türlü bedeli ödemeye razıyım uykusuzluğa yorgunluğa üşümeye hepsine razıyım yırtıp atın artık kendi su yollarımızdaki uluslararası prangaları Rusya tonlarca silahı gözümüzün önünden Suriyeye taşırken hiç mi rahatsız olmadınız herkes hiçbir ücret ödemeden boğazlarımızdan gelip geçiyor Süveyş kanalından Panama kanalından gecebiliyor mu biraz akıllı olun olum petrolümüz doğalgazımız yok veya kısıtlı ama elimizde boğazlar gibi bi madenimiz niye beleşe niye kullandıralım iyi niyetli düşünün

  1. hakan hakan
   hakan hakan
   2 gün önce

   @Osman Hafiftengariban Bu, bizim çapsız siyasetçilerin kararına bırakılamayacak kadar önemlidir. Abd gemisi gelince, yok diyemeyecek, bu sefer karadenizde de kuşatılacaz. Abd ye hizmet etmeyi bırakın.

  2. Osman Hafiftengariban
   Osman Hafiftengariban
   2 gün önce

   @hakan hakan ticaret gemilerine serbest olsun ona kimsenin bir şey dediği yok ama savaş gemileri ve silah taşıyan gemiler bizim iznimize tabi olmalı

  3. hakan hakan
   hakan hakan
   2 gün önce

   @Osman Hafiftengariban Bunun Montrö ile alakası yok.

  4. Osman Hafiftengariban
   Osman Hafiftengariban
   2 gün önce

   @hakan hakan yaa kapatamıyoruz işte

  5. hakan hakan
   hakan hakan
   2 gün önce

   @Osman Hafiftengariban Yaw he he daha fazlasını biliyon:))))) İstediğimiz zaman kapatamıyoruz deyip, biliyorum diyor:)))))) Boğazlar doğal su yoludur, kapatamazsın zaten:))))) Bu andlaşmadan, bir siz, bir de abd rahatsız:)))))

 80. Osman Hafiftengariban
  Osman Hafiftengariban
  3 gün önce

  Tam anlatmamışsınız ki yanlı bi anlatım olmuş Möntröye itiraz edenlerin neye itiraz ettiğinden hiç bahsedilmemiş.

 81. BLADEM
  BLADEM
  3 gün önce

  Benim şahsi görüşüme göre ülkemiz cumhuriyetin ilanından bu yana hep bir şekilde sömürge mantığı ile yönetilmiş. Ama bu yönetim öyle ince hesaplar ile yapılmış ki insanlar sömürge olduğunun bile farkına varmamış. Ülkenin başına düzenli olarak ülkeyi frenleyen olaylar gelmiş. üretmek istediğinde engellenmiş. Kaynaklarını bile verimsiz şekilde kullanmak zorunda bırakılmış. Eskiden ülkenin nufusu az diye bu o dönemlerde çok dikkat çekmemiş halk zaten tarım hayvancılık ile geçimini yerine getirebiliyormuş. ama bu gün nufus fazla artık tarım da hayvancılıkta yetmiyor. halk köyde yaşamak istemiyor. şehirde iş imkanı yok, sermaye yok. Yani 25 yaşına gelmiş bir genç okumamış meslek edinmemiş ise o yaşa kadar ortada nasıl kalıyorsa 100 yıllık ülke bu gün aynı şekilde ortada kalmış. Ne geçmişte üretmiş ne de biriktirmiş. Bu video da bile konuşan uzmanlar kendileri ile çelişiyor neden ? Şimdi adam diyor ki montrö boğazları kapsıyan bir sözleşme. Yani çanakkale boğazından başlıyor istanbul boğazına kadar devam ediyor. bu ortada kalan deniz marmara denizi ve bu denize 2 giriş tek var biri çanakkale boğazı biri istanbul boğazı. uzmanın dediğine göre bu istanbul boğazına kanal istanbul projesi yapılırsa montrö baypas edilmiş oluyor ? Şimdi diyelim ki amerikan uçak gemisi karadenize geçmek istiyor. bu gemi çanakkale boğazından kanal istanbul olsada geçemeyecek olmasada geçemeyecek nasıl bir baypas etmiş oluyor ? Bu baypasın gerçekleşmesi için tonlarca ağırlıktaki o geminin saros körfezinden karadan bir anda marmara denizine girmesi gerekiyor sanırım. Yani sözleşme ile kanal istanbulun bir biriyle alakası yok. Şimdi kitle yönetimi ile insanların algılarını yönetiyorlar. Mesela kırmızı eşyalar ile donatılmış bir odadaki tek farklı renk sarı bir bardak olduğunu düşünün. sizi bu odaya koyup bir eşya seçmenizi isteseler insanların büyük çoğunluğu sarı bardağı seçer. Hatta size bu odada yaşamak için süre tanısalar o sarı bardağı çok duygusal olarak seversiniz sempati oluşturursunuz. Şimdi bunların hepsini özgür iradenizle yapmış gibi hissedersiniz ama gerçekte olay öyle değildir. Malesef tüm kitle yayın organlarında bu tarz çarpıtıcı bilgilerin bilinçli olarak anlatıldığını düşünüyorum. insanları bir şeylere inandırıp yönetmeye çalışıyorlar.

  1. BLADEM
   BLADEM
   2 gün önce

   @hakan hakan afrikanın kaynakları sömürülüyor. Ülkemizin sahip olduğu öyle çok para getiren büyük kaynakları mı var ? Bizim en büyük kaynağımız insanımız. Türkiye vergi ile ayakta kalan bir ülke. Bu gün dünyada en çok vergi ödeyen devletlerden biriyiz. Ama devletimiz hala yatırım yapamıyor bir şey üretemiyor. çünkü üretim için gereken enerji kaynağından hammadeye kadar herşeyi ithal etmen gerekiyor. herşeyi ithal edersen maliyetin yükseliyor. maliyet yükselince fiyatın fiyat yükselince rekabet gücün gidiyor. yani seni sömürenler düzeni koymuş sana bir şey ürettirmeden sürekli satıyorlar. Bu da modern sömürme şekillerinden biridir.

  2. hakan hakan
   hakan hakan
   3 gün önce

   @BLADEM Ne gelsin?

  3. BLADEM
   BLADEM
   3 gün önce

   @hakan hakan gerçekler bu her sömürge denilince aklınıza afrika ülkeleri gibi aç bırakılmış eğitimsiz bırakılmış ülkeler gelmesin.

  4. hakan hakan
   hakan hakan
   3 gün önce

   Sömürge falan, bunlar çok yanlış sözler.

 82. Ferruh Kilic
  Ferruh Kilic
  3 gün önce

  Möntö sözleşmesiyle kanal Istanbulun ne alakasi var yapay kanal yapiyon buranin kurallarida koncak aynen Bogazlar gibi insanlarin kafasini karisdirmayin

 83. kerim uzuntaş
  kerim uzuntaş
  3 gün önce

  Montrö anlaşmasının turkiyeye bir faydası yok abd iki gemi gönderecek türkiye hazırlık yapsın boğazları açık tutsun korumaları sağlasın bedava gelip geçsin bu anlaşma bir koleliktir dünya devletlerine hırdavat hizmetkarliktir. Bunu anlamak için okur yazar olmaya gerek yok gören göz işiten kulak bunu çok iyi anlar...

  1. hakan hakan
   hakan hakan
   3 gün önce

   Doğal su yolundan zaten para alamazsın:)))) bu 1. 2. Sİ Montrö ne sağlıyor biliyormusun? Amerikan donanması, Ege ve akdeniz'de olduğu gibi, bizi kuşatamıyor. Başka ne olmasını isterdin?

 84. Emrah Demir
  Emrah Demir
  3 gün önce

  O kadar boş yorumlar var ki nasıl BOP eş başkanı safsatası elinizde patlayıp yalan çıktı ise bu balonda oatlayacak elinizde Türkiye bölgesel güç haline getiren Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Suriye de Irak'ta Karabagda Libya'da destan yazan Türkiye Emin adimlarla yoluna devam edecektir kimsenin şüphesi olmasın 🇹🇷🇹🇷😔

 85. Vedat AKYILDIZ
  Vedat AKYILDIZ
  3 gün önce

  Bırakın cehepe yalan larını bunların hayatı yalan bir yalan atıyor ortaya kırk kişi çıkaramıyor bunların işi gücü darbe anca yönetime öyle gelir

  1. Mami Senpai
   Mami Senpai
   2 gün önce

   @hakan hakan kullanamıyor o boşver knk

  2. hakan hakan
   hakan hakan
   3 gün önce

   Bunun chp ile ne alakası var? Biraz kafanı çalıştır

 86. Osman Hamurcu
  Osman Hamurcu
  3 gün önce

  Kanal ile değişimin bı alakası yok gördüğünüz gibi herhangi bi taraf istediği zaman tartışmaya açabiliyor sözleşmeyi

 87. okancan emuce
  okancan emuce
  3 gün önce

  3.5 atin siz güle güle montrö....

  1. hakan hakan
   hakan hakan
   3 gün önce

   İlla Amerikanın kucağına oturacaz diyorsun yani?

 88. benim kedim caz
  benim kedim caz
  3 gün önce

  Aqp amerikaya hizmet mi ediyor?

 89. Aşkın K.
  Aşkın K.
  3 gün önce

  Bu kesinlikle süveyş kanalının tıkanıp günde kaç milyon dolar zarar ettiğiyle alakalı bir durumdur. Reisimiz baktı ki orada milyar dolarlar dönüyor, hemen montröyü fesih edip boğazları paralı hâle getirecek. Dünyada kan kokusu almış bir köpekbalığından daha tehlikeli birşey varsa, o da para kokusu almış erdogandır

 90. Burakcagir61
  Burakcagir61
  3 gün önce

  BBC benim ülkemin göbeğinden geçen boğzalar uluslararası sular gibi yol geçen hanına çeviren bu antlaşmayı benim menfaatlerim ve dünya barışını etkilemeyecek şekilde yeniden düzenlemeye girecek olması neden bu kadar rahatsız ediyor?Rus uçağını düşürdüğümüzde yardım çağrımıza olumlu yanıt verilmemişti hani o dönem boğazdan geçen rus gemisinden bir ayyaş asker bazuka gösterdi benim ülkeme ve ben öylece seyrettim.Bundan sonra kanal İstanbuldan geçersiniz hazırlayın kendinizi😂😂🥊

  1. Burakcagir61
   Burakcagir61
   2 gün önce

   @hakan hakan Münakaşamız iyi de gerçekler senin gördüğünden çok başka birader.Sen sözleşmeyi oku ,okuduysan bir daha oku hafızanı tazele.Çünkü hiç birşey senin belirttiğin gibi değil.İnsiyatifini kullanamadığın hiç bişey senin değildir!Bütün kuralları 8 tane devlet tarafından konulmuş senin alacağın vergiye kadar karışılan bir antlaşma bağımsızlık kavramıyla ne kadar örtüşüyor muamma.Ayrıca dünyadaa kendi boğazlarını 8 ülkenin belirlediği kurallarla kaderini tayin eden tek ülkeyiz.Panama kanalı,Süveyş kanalı ve benzeri kanallar’ın yıllık getirisiyle bizim boğazlarımızın yıllık getirisindeki tutarsızlık da benim bahsettiğim kanıma dokunan kısım.Bizim bu şartlar altında anlaşmamızda mümkün değil.Tartışma gerçek temeller üzerine oturtulmalı.Kişisel yorumlar ve ütopik düşünceler üzerine değil.Yinede teşekkürler🤲🏻

  2. hakan hakan
   hakan hakan
   2 gün önce

   @Burakcagir61 Boğazın hakimiyeti tamamen viz de olmasını istiyorum derken? Montrö ile zaten bizde. Sakın bana para almıyoruz falan deme. Montrö sayesinde, dünya üzerinde, boğaz geçişinden para alan tek devletiz. Montrö sayesinde, Karadeniz, barış denizi. Boğazlar, bizim çapsız siyasetçilerin eline bırakılamayacak kadar değerli.

  3. Burakcagir61
   Burakcagir61
   3 gün önce

   @hakan hakan metaforunuzda haklısınız da abd nato vasıtasıyla zaten dediğiniz heryerde var.İncirlik üssüde var.Ukraynada nato üyesi.Dikkatini celp ederim rus-ukrayna krizinden sonra Montrö konusu gündeme geldi.Abd Türkiyeden taraf olmasını istiyor.Türkiye hem rusya ile hemde ukrayna ile ilişkileri çok iyi.Hem montröden çekilme demiyorum.Güncellenmesi gerektiğini tamamıyla ÜLKEMİN menfaatleri doğrultusunda.Benim vergi ödemeden geçen gemiler de kanıma dokunuyor.Ülkemin ekonomisini rahatlatacak bir hamle olur.Yok abd kardenize girecekmiş yok rusya akdenize inecekmiş bunlarda zaten hem fikiriz.Boğazların hakimiyeti tamamiyle bizde olacak şekilde güncelleme👍🏻

  4. hakan hakan
   hakan hakan
   3 gün önce

   @Burakcagir61 Hepimiz o Rus askerinden rahatsız olduk. Ama bir de şöyle düşün, Montröden çıktık, Abd, yeni müttefikleri, Romanya, Bulgaristan, Ukrayna'ya, Yunanistan'a kurduğu gibi, üsler kuracak. Tek giremediği ve hakimiyet kuramadığı deniz olan, Karadeniz'e de girecek. Dünyanın en barışçıl, en sorunsuz, denizi Karadeniz, D. Akdeniz'e dönecek. O rus askerinden ben de rahatsız oldum ama, Amerikan 6. Filosunu bir sabah, Dolmabahçe önünde görürsem, ne olacak? O yüzden, Montrö'nün kıymetini bilin. İnan bana çok ararız. Yandım Allah ederiz ama, çok geç olur.

  5. Burakcagir61
   Burakcagir61
   3 gün önce

   @hakan hakan Sizin olduğu gibi benim de kendime göre bi görüşüm var.Montrö ve Lozan günün şartlarında sevr ve istanbul boğazlar söz. gibi mazisinde hür yaşamış dünya devletinin ,yorgun mirasçıları için geçiştirmelik ve zaman kazanmak için yerinde antlaşmalardı lakin belirttiğim üzere zamanında..Şuan eski durumumuza göre ekonomik açıdan pek istenilen seviyede olamasakta ,askeri açıdan güçlü bir Türkiye var.Eminim o rus askerinin gösterdiği bazuka sizinde kanınıza dokunmuştur profil resminizdeki eski Türk bayrak ve simgelerinin bulunmasından dolayı böyle bir çıkarım yaptım.Savaşa yol açmayacak şekilde masada güçlü durup ülkemizin menfaatlerine bu antlaşmalar yeniden düzenlenebilir tıpkı sevr-lozan , İstanbul boğazlar Söz.-Montrö ant olduğu gibi bu mümkün ve bizim lehimize olabilir.Onlar gibi kurnaz bir antlaşma imzalanabilir.Ben onlar ve biz ayrımını avrupalılar için kullanırım görüşümden olmayan için değil😉

 91. Milliyetçi Türk
  Milliyetçi Türk
  3 gün önce

  Abicim bu güne kadar bir şey olmadı şimdi mi gündeme geldi bu. Bu iktidardan kurtulmamız gerek artık.

  1. #serkan 7
   #serkan 7
   2 gün önce

   @Milliyetçi Türk Milliyetçi adam zamanında azebaycan i niye yarı yolda bıraktılar diye sormalı, şuan türk birliği için tarihte olmayan adımlar atılıyor

  2. Mami Senpai
   Mami Senpai
   2 gün önce

   @Milliyetçi Türk abi şaka maka bide bunlar yorum yapıyor ya cahiller iktidarı ölümüne savunuyorlar

  3. Milliyetçi Türk
   Milliyetçi Türk
   2 gün önce

   @#serkan 7 çok sevdiğin yöneticiler zamanında abd ordusuna izin verdi, coniler için dua etti ne başarısından bahsediyorsun? Zamanında müdahale edilseydi restini çekseydi yönetim ne bizim Suriye de işimiz olurdu ne de o kadar asker şehit olurdu. Kusura bakmasın kimse ama benim askerim başka ülkelerin ve hükümetlerin çıkarları için ölmeye hakkı yok. Yanlış politikaların cezasını asker çekemez. Başarı maşarı hikaye geç onları sen.

  4. #serkan 7
   #serkan 7
   2 gün önce

   Milliyetciyim diye gecinmeyin

  5. #serkan 7
   #serkan 7
   2 gün önce

   Karabağ i azerbaycan a kazandıran ,suriye de libya da başarı kazanan yönetim boğazları mi verecek çok cahilsiniz, size kalsa suriye de ne işimiz vardı , doğu akdeniz de ne işimiz vardı, külliyen zararsıniz

 92. Semih Yılmaz
  Semih Yılmaz
  3 gün önce

  İçimden bir ses hep bu kanal istanbulun abd projesi olduğunu söylüyor.. İnşallah değildir.. Abd büyükelçiliğinin 23 temmuz 2020 de attığı twete bir bakın derim.. Yani bu kanal istanbul efensim türkiyeye para gelsin geçişlerde.. Yanımdaki arsalar katarlılara gitti falan olayı değil sadece

 93. Kaptan Süleyman
  Kaptan Süleyman
  3 gün önce

  Reis cikmam dediyse kesin çikar montreden

 94. licorne066
  licorne066
  3 gün önce

  Huzuru sağlayan bir anlaşma. Karadenizde hiç olay duymayız. Yanı başımızda silahlanma yarışı olmasını hiç istemeyiz.

 95. Ahmet YAĞCI
  Ahmet YAĞCI
  3 gün önce

  Bu antlaşmadan hiç bir devlet çekilemez ve antlaşma iptal edilemez antlaşmanın maddesinde süreriz uzamıştır. İmzalayan üye ülkeler görüşmeyi teklif edecek öyle bir değişiklik yapılacaktır ki buda 1. Dünya savaşından önce görüşülmesi gerekiyordu ama savaş başlayınca antlaşma süresiz uzadı artık o işi geçsin devletler

 96. VOLKAN TUNA
  VOLKAN TUNA
  3 gün önce

  Akepe tam olarak bir BAŞ BELASIDIR YIKIM EKİBİDİR.

 97. King Kong
  King Kong
  3 gün önce

  Nato sırf savaş gemilerini sokmak için 2 tane boğaz istanbul projesinin masraflarını karşılar üstünede para alır Reisimiz...Sonra Rusya ile Savaş çıkar bizide hamburger yaparlar diyim...Olsun canım bizin Cihan Sultanımız Recep Tayyip Erdoğan hazretlerimiz var onun hep vardır bir bildiği :)

 98. fermanıferman
  fermanıferman
  3 gün önce

  Möntrö sözleşmesine tapanlar burdamı

 99. fermanıferman
  fermanıferman
  3 gün önce

  Erdoğan möntröden daha iyi bir sözleşme yapmadan çekilmez ayrıca boğazlar bağımsız değil yok ABD geçemiyormuşta hep hikaye ABD izin alıp her türlü geçiyor boğazdan

 100. 2 Swap
  2 Swap
  3 gün önce

  Yorumlarda feshetme yazılıyor fakat olması gereken geçen gemilerden günlük kur üzerinden hesaplanması lazım tek revize bu olmalı diye düşünüyorum Diğer şartlar lehimize zaten fesih ettiğimizde 3 Dünya savaşına hoş geldiniz deriz demekten başka bir şey değil.